Więcej miejsc niż uczniów
Opublikowano 31 maja 2019, autor: jb
Ruszył nabór elektroniczny do szkół średnich w powiecie żagańskim. Szkoły ponadgimnazjalne mają do zaoferowania łącznie 1.006 miejsc dla uczniów z podstawówek i kolejne 997 dla gimnazjalistów.
W ostatnich klasach gimnazjalnych jest w powiecie 719 uczniów, a w klasach ósmych – 593.
– Nie może być mowy o tym, że zabraknie u nas miejsca. Jeżeli będzie dużo chętnych, to jesteśmy w stanie otwierać dodatkowe klasy – zapewnia Michał Cisek, naczelnik wydziału oświaty żagańskiego starostwa.
Szkoły takie same kierunki i liczbę klas oferują absolwentom podstawówek i gimnazjów. Różnica polegać będzie na tym, że uczniowie ósmych klas pójdą do czteroletniego licem i pięcioletniego techników. W przypadku gimnazjalistów, którzy mają inną podstawę programową, nauka w liceum i technikum potrwa o rok krócej.
Zmieszczą się wszyscy
Najwięcej miejsc, bo 540 (po 270 dla każdego z roczników), po 30 osób w klasie, ma Zespół Szkół Technicznych i Licealnych z Żagania. Szkoła rekrutuje do szkoły branżowej w klasie wielozawodowej oraz o specjalności mechanika, montera. W liceum planowane są dwie klasy, ogólna oraz policyjna. W technikum do wyboru jest pięć specjalizacji: teleinformatyk, ekonomista, mechanik, mechatronik, organizacja reklamy.
– Najwięcej chętnych jest do technikum mechatronicznego. Jeżeli któryś profil będzie mniej liczny, niż planujemy, to możemy łączyć klasy – mówi Zbigniew Stebelski, dyrektor ZSTiL.
432 miejsca dla absolwentów (po 216 na rocznik) ma Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Żagania. Tutaj przewidziano po 24 osoby w każdej klasie. Będą dwie dwie specjalizacje w liceum – wojskowa i językowa, wielozawodowa szkoła branżowa i łącznie sześć profili technikum. Najwięcej chętnych, jak co roku, jest na profil logistyczno-wojskowy i logistyczny, wybrać można też hotelarstwo, organizację turystyki, spedytora.
Łącznie osiem klas pierwszych (4 klasy po 28 osób dla rocznika), czyli 212, może przyjąć LO im. S. Banacha w Żaganiu.
Sześć klas (3 klasy po 24 osoby dla rocznika), w sumie 144 osoby, może utworzyć w ogólniaku Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Szprotawie.
Przyjmą i połączą
144 miejsca dla ósmych klas i 147 dla gimnazjalistów ma Zespół Szkół Zawodowych w Szprotawie. Klasy zawodowe liczyć będą 10-12 osób, technikum – po 24. Planowana jest tam szkoła branżowa (wielozawodowa, kucharz, ślusarz) i miejsce w technikum (dla mechanika, ekonomisty, informatyka i technika żywienia i usług astronomicznych). Dla gimnazjalistów zaplanowano specjalność mechanika motocyklowego w szkole branżowej.
– Jeżeli tylko będą chętni do nauki takiego zawodu, możemy to zapewnić w ramach nauki w klasie wielozawodowej także w ósmych klasach – mówi dyrektor Andrzej Skawiński.
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych z Iłowej szykuje się na dwa roczniki po 60 osób. W klasach technikum można wybierać specjalności: ekonomista, hotelarstwo, informatyk, żywienia i usług gastronomicznych.
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Henrykowie ma 264 miejsca dla obu roczników (po 132). W szkołach branżowych do wyboru jest specjalizacja dla rolnika, ogrodnika i mechanika. W technikum może powstać aż siedem klas dla: architekta krajobrazu, planowania agrobiznesu, mechanizatora rolnictwa, ogrodnika, rolnika, weterynarza, żywienia i usług gastronomicznych. Oprócz mechanika w szkole branżowej, w każdej specjalizacji przewidziano po 12 miejsc. Mechaników może być 24.
– Tak naprawdę, przyjmiemy każdego z otwartymi ramionami – mówi dyrektor Zbigniew Hałabura.
Uczniowie rejestrować się do wybranej szkoły mogą do 17 czerwca. Potem muszą potwierdzić wybór szkoły, a pierwsze listy przyjętych pojawią się 4 lipca.