REKLAMA

Wasze sprawy

Przedszkole zostaje

Opublikowano 31 maja 2019, autor: jb

Dzieci będą mogły chodzić na zajęcia w oddziale przedszkolnym w Trzebowie (gm. Żagań) od września. Uczniowie trzeciej klasy zostaną za to przeniesieni do podstawówki w Tomaszowie.

Szkoła Podstawowa w Trzebowie to filia podstawówki w Tomaszowie. Zajęcia prowadzone były tylko dla dzieci w klasach 1-3 podstawówki, działał też oddział przedszkolny.

Po tym, jak okazało się, że od września w Trzebowie będzie tylko jedna klasa trzecia, były plany, by zamknąć również oddział przedszkolny. Na prośbę rodziców utrzymano samo przedszkole. We wrześniu na zajęcia pójdą tylko przedszkolaki.

– Przedszkole w Trzebowie zostaje – potwierdza wójt Leszek Ochrymczuk. – Godziny otwarcia dostosujemy do pracy dorosłych. Nie będzie tak, że otworzymy je tylko na pięć godzin dziennie, jak zazwyczaj jest w oddziale przedszkolnym – dodaje.

 

Za mało dzieci

Rodzice do końca ubiegłego tygodnia mieli złożyć deklaracje, kto chciałby zapisać dziecko od września do przedszkola. Wpłynęły deklaracje dla 16 dzieci (obecnie w przedszkolu jest ich 19).

– Zakładam, że skoro rodzice już się zdeklarowali, to potem się nie wycofają – dodaje wójt.

Na zajęcia będą mogły przychodzić nie tylko dzieci 5 i 6-letnie, które podlegają obowiązkowi nauki, ale też młodsze 4 i 3-letnie.

– Zdecydowaliśmy się też na dodatkowy nabór do przedszkola w Bożnowie dla dzieci 3 i 4-letnich, przeznaczymy dla nich specjalnie dodatkowe pomieszczenie, gdyby ktoś z rodziców był zainteresowany – mówi L. Ochrymczuk.

Nie ma jednak mowy o tym, by obecna klasa druga dokończyła w Trzebowie naukę w klasie trzeciej. Obecnie jest w niej sześcioro dzieci, od września szacuje się, że będzie ich czworo, bo gmina dla rodziny z dwójką dzieci w tej klasie remontuje mieszkanie w Jeleninie i tam docelowo mieliby mieszkać.

– Nie ma możliwości, by utrzymać szkołę z jedną klasą i jeszcze tak mało liczną. Uczniowie zostaną przeniesieni do podstawówki w Tomaszowie – mówi wójt.

Rodzice uczniów z podstawówki sugerowali, że skoro budynek szkoły ogrzewany będzie dla zajęć przedszkolaków, to mogłaby się uczyć w nim jeszcze jedna klasa szkolna.

– Ja nie obrażam się na rodziców za to, że zapisali dzieci do szkół gdzieś indziej, tylko muszę działać. Plotkami są też te informacje, że budynek będziemy chcieli sprzedać. On zostanie jako mienie gminy. Zastanowimy się wspólnie z radnymi, na jaki cel go przeznaczymy. Rozmawiamy coraz częściej o potrzebie mieszkań komunalnych albo miejscu na kolejny Klub Seniora, ale żadne decyzje do tej pory nie zapadły – zastrzega wójt.

Z Trzebowa przeniesione zostaną dwie nauczycielki.

– Obie dostaną propozycję dalszej pracy w naszych szkołach – zapewnia wójt.

Napisz komentarz »