REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Pół wieku tradycji

Opublikowano 31 maja 2019, autor: jb

50-lecie istnienia świętował Zespół Górali Bukowińskich „Watra” z Brzeźnicy (sobota, 25.05.).

Wszyscy chętni mieli okazję pobawić się na okolicznościowym festynie. Na scenie można było posłuchać zespołów górali z naszej okolicy. Przyjechali przedstawiciele gmin i instytucji współpracujących z „Watrą”.

„Watra” przygotowała pokaz tradycji i obrządku. Zespół przedstawił „Wesele” zaczynając od obrzędów zaplatania wianka panny młodej, korowodem ulicami wsi biesiadnicy przeszli na mszę, której przewodniczył biskup Tadeusz Lityński, a potem wrócili na scenę do obrzędów weselnych.

– Dokładnie 22 maja 1969 roku wystąpiliśmy z tym programem na przeglądzie powiatowym w Żaganiu. Teraz powtórzyliśmy go już w czwartym pokoleniu – mówi Jadwiga Parecka, jedna z założycielek „Watry”.

Zwyczaje przodków w „Watrze” i „Małej Watrze” kultywuje kilkadziesiąt osób. Tylko podczas jubileuszu, można było na scenie zobaczyć ponad 40 osób.

– Dla młodszych na „Wesele” musiałam przygotować słownik gwary bukowińskiej, który był zmodyfikowaną wersją mojej pracy magisterskiej. Bałam się, że sobie nie poradzimy, ale udało nam się dopiąć wszystkie elementy. Dziękuję wszystkim zespołom, które brały udział w naszym jubileuszu – mówi J. Parecka.

Z okazji święta „Watry” cały zespół otrzymał Odznaczenie „Za zasługi dla Województwa Lubuskiego”. Sama J. Parecka otrzymała dwa wyróżnienia – odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polski z Ministerstwa Kultury oraz odznaczenie Zasłużonego dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej przyznane przez biskupa Lityńskiego.

Tylko w tym roku „Watra” pojedzie na występy do Dzierżoniowa, Siedlec, Zielonej Góry. Na wydanie czeka także druga edycja książki kulinarnej z bukowińskimi przepisami.

– Pierwsza rozeszła się tak szybko, że planujemy już kolejną – mówi J. Parecka.

Napisz komentarz »