REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Fortuna pod ziemią

Opublikowano 24 maja 2019, autor: bj

Miedź, srebro, a nawet złoto chce wydobywać firma Amarante Inwestments, która prowadziła odwierty w okolicach Żar.

Amarante Investments prowadziła próbne odwierty na podstawie koncesji wydanej w 2011 r. Wiercili w Żarach i gminie Żary, Jasieniu, Lipinkach Łużyckich, Lubsku oraz Żaganiu, a także gminach Brzeźnica, Żagań i Iłowa.

Firma jest częścią działającej od 20 lat amerykańskiej grupy kapitałowej Electrum.

W obszarze Żar firma wykonała 27 odwiertów, m.in. przy ul. Szpitalnej w rejonie cmentarza. Przyniosły bardzo obiecujące wyniki. Mówiły o tym Anna Keller-Sikora i Magdalena Czober, przedstawicielki firmy, podczas rozmowy (22.05.) z Józefem Radzionem, starostą żarskim.

– Panie stwierdziły, że są duże złoża miedzi i srebra. W dodatku może się też wytrącać złoto – relacjonuje J. Radzion.

Na razie firma ma kłopot.

– Zwolnili tempo prac, bo chodzi o podatek miedziowy. On blokuje nowe firmy wydobywcze, bo jest tak skonstruowany, że inwestorzy, którzy do tej pory nie funkcjonowali na naszym rynku, na zwrot nakładów muszą bardzo długo czekać – wyjaśnia J. Radzion.

Czekają na nowe przepisy

Prezeska zarządu Amarante na razie o spotkaniu w starostwie mówi oględnie.

– Przyjechałyśmy, żeby się przedstawić nowemu staroście i porozmawiać o naszych wstępnych wnioskach z badań. W najbliższym czasie efekty naszej pracy przedstawimy mieszkańcom – zapowiada A. Keller-Sikora.

Kilka szczegółów zdradza J. Radzion.

– Firma ma konkretny plan na kolejne lata – mówi. Wynika z niego, że inwestycję rozciągnąć chce na 8-12 lat. Po wstępnych pracach, poszukiwania i wytyczenie złoża zająć może 2-5 lat, kolejne 2 lata zajmie analiza techniczno-ekonomiczna eksploatacji i wykonanie planu rozwoju kopalni. Jest to podstawą do uzyskania finansowania i pozwoleń. Dopiero wówczas wydawana jest koncesja i rozpoczyna się budowa kopalni. Wszystko pod warunkiem, że zmienią się przepisy dotyczące podatku miedziowego. Wydobycie miałoby się odbywać od 700 do 1 tys. metrów pod powierzchnią ziemi.

Napisz komentarz »