REKLAMA

Kronika policyjna

Bezbożnik! Okradł kościół!

Opublikowano 24 maja 2019, autor: Piotr Piotrowski

Kielich mszalny, replikę karabinu, a nawet pilota do automatycznego organisty ukradł złodziej z parafii Kościoła Garnizonowego w Żaganiu.

Do zuchwałej kradzieży doszło w piątek, 17 maja. Złodziej wszedł na teren parafii, wykorzystując chwilową nieobecność proboszcza oraz nieuwagę pracowników wymieniających drzwi. Ze świątyni ukradł okolicznościowy kielich mszalny z orłami z 2000 roku, replikę broni wraz z bagnetem oraz pilot do automatycznego organisty.

Mało tego, do torby i plecaka zapakował również żywność, którą znalazł, m.in. kawę i wędlinę. Cała akcja trwała kilka minut.

Straty ks. ppłk Radosław Michnowski, proboszcz Parafii Wojskowej p.w. Matki Bożej Hetmanki Żołnierza Polskiego, oszacował na ok. 3,8 tys. zł.

– Nie wiem, czy złodziej nie zauważył tabliczki z napisem „obiekt monitorowany”. W każdym razie kręcił się w okolicy plebanii i kościoła od dłuższego czasu. Gdy wszedł na nasz teren, nagrała go kamera. Nagranie przekazałem już policji – mówi „Regionalnej” proboszcz. – Ten człowiek już raz nam okradł plebanię, jesienią ubiegłego roku. Wtedy buchnął ekspres do kawy i żywność. Policja sprawę umorzyła ze względu na niską wartość skradzionych rzeczy, ale teraz liczę, że dopadnie złodzieja. Wierzę, że stanie się to szybko, bo zależy nam na odzyskaniu cennych przedmiotów. Szczególnie kielicha mszalnego oraz repliki broni. Jeśli ktoś zauważy je na aukcjach internetowych lub w lombardach, proszony jest o kontakt z policją lub ze mną.  Myślę też, że ten człowiek może użyć karabinu  do napadów jako straszaka. Choć lufa jest zatkana, można ją przeładować i oddać tak zwany suchy strzał. Replika, wraz z hełmem i nieśmiertelnikami, służyła nam do symbolicznego grobu żołnierskiego, podczas uroczystości wojskowych.

Proboszcz dodaje, że mężczyznę widziano w rejonie ul. Rzeźnickiej i Morelowej w Żaganiu oraz Bożnowie.

St. sierż. Aleksandra Jaszczuk, oficer prasowy KPP Żagań, poinformowała nas w środę, 22.05., że nie odzyskano skradzionych rzeczy. Do tego dnia policjanci jeszcze nie zatrzymali złodzieja.

Napisz komentarz »