REKLAMA

Wasze sprawy

Zagłębie chorych na raka

Opublikowano 24 maja 2019, autor: Piotr Piotrowski

Praktycznie w każdym domu ktoś choruje lub umarł na raka.

Mieszkańcy Zimnej Brzeźnicy twierdzą, że to przez promieniowanie dwóch masztów telefonii komórkowej. Trzeci właśnie ma powstać.

O ogromnym odsetku umieralności na nowotwory pisaliśmy już 12 lat temu, gdy we wsi miał stanąć trzeci maszt telefonii komórkowej, sieci T- Mobile. Mieszkańcy Zimnej Brzeźnicy twierdzili, że dwa  które już stoją w ich wsi, są źródłem  szkodliwego dla zdrowia promieniowania.

– Dzięki interwencji „Regionalnej” inwestycja z budową trzeciego masztu została zablokowana. Zrobiło się głośno, gmina wycofała się z inwestycji  – wspomina sołtyska Zimnej Brzeźnicy, Krystyna Witkowska. –  Sprawa ucichła aż do ubiegłego rodu, kiedy Urząd Gminy poinformował nas na tablicy ogłoszeń, że wójt wydał decyzję o warunkach zabudowy dla kolejnej sieci telefonii – tym razem Play`a, na postawienie trzeciego masztu we wsi.  Byliśmy wściekli, nikt z nami nie konsultował tej inwestycji.

 

Rakowe zagłębie

Mieszkańcy od raz zebrali ponad 200 podpisów pod protestem w sprawie inwestycji. Wygrali bitwę  – Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję wójta.

– Wygraliśmy bitwę, ale nie wojnę. Dalej walczymy o nasze zdrowie – dodaje Bogumiła Derbich, mieszkanka wsi będąca wraz z mężem „stroną w sprawie”, z racji sąsiedztwa z działką, na której ma stanąć wieża. –  Trzeci we wsi maszt ma powstać w odległości zaledwie 150 metrów od najbliższych zabudowań, pomiędzy dwoma istniejącymi. Walczymy o środowisko i zdrowie ludzi. Twierdzimy, że kolejny maszt zwiększyłby promieniowanie, które może wpływać na tak duży odsetek zachorowań na raka.

Sprawę wójt ponownie rozpatruje. Mieszkańcy wierzą, że wyda decyzję odmowną. I podkreślają, że są „zagłębiem rakowym”.

– Chyba nie ma domu w Zimnej Brzeźnicy, w którym ktoś nie choruje na raka lub na niego nie umarł – mówią Małgorzata i Kazimierz Andrzejewscy. – Ja choruję na raka jajnika, nasze trzy wilczury też zmarły na nowotwory.  – wylicza pani Małgorzata.  – Sąsiedzi też chorują na raka – dwóm zaatakował płuca, koleżance – pierś.  To rakowa epidemia!

W obronie mieszkańców stanął radny powiatowy z ich gminy, Piotr Ciołka oraz poseł, Marek Ast. Obaj obiecują interwencję w sprawie. Do tematu wrócimy.

Napisz komentarz »