REKLAMA

Wasze sprawy

Obronili koleżankę

Opublikowano 24 maja 2019, autor: jb

Radni z Gozdnicy nie zgodzili się na zwolnienie z pracy w szkole w Iłowej radnej Urszuli Śmigiera (60 l.).

Radna uczy religii w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych. O zgodę na wypowiedzenie umowy poprosił radnych dyrektor szkoły, Andrzej Szulc.

– Mamy teraz okres planowania przyszłego roku szkolnego i tworzenia arkuszy pracy. W szkołach ponadgimnazjalnych jest troszeczkę większy kłopot niż w podstawowych, bo nie wiemy jeszcze, jaki będzie nabór do pierwszej klasy. Z arkuszu wynika, że dla pani Śmigiery zabraknie godzin pracy na pełen etat. W takiej sytuacji dyrektor może albo zaproponować obniżenie etatu, albo rozwiązanie umowy o pracę. Ja wnioskuję o rozwiązanie z tego względu, że pracownik może odmówić przyjęcia zmniejszenia etatu – tłumaczył radnym na wtorkowej (21.05.) sesji dyrektor.

Rok do jubileuszu

– Rozwiązanie stosunku pracy z radnym wymaga uprzedniej zgody Rady Gminy. Rada odmówi rozwiązania stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu – cytowała ustawę o samorządzie przewodnicząca Krystyna Mulik. – Czy pani widzi związek z wykonywaniem mandatu radnego a przyczyną zwolnienia? Czy przypomina sobie pani jakieś zdarzenia, które by o tym świadczyły? – pytała radną przewodnicząca.

– Nie – zapewniła radna. I zastrzegła: – Rozumiem decyzję pana dyrektora, bo mam już wiek emerytalny. Moim argumentem jest to, że chciałam przepracować jeszcze rok do jubileuszu 40-lecia. Tyle mam do powiedzenia – mówiła U. Śmigiera.

Prawa do wypłaty jubileuszówki U. Śmigiera będzie mieć dopiero 21 czerwca 2020 roku. Mogła by liczyć, w zależności od dochodów, na nagrodę około 10 tys. zł.

– Ja mam tylko pytanie, czy radna chce pracować. Bo jeżeli chce, to powinniśmy jej to umożliwić – zauważył jeszcze Piotr Sowiński.

– Każdy Sąd Pracy stanie w takiej sytuacji po stronie nauczyciela – zwrócił uwagę radny Paweł Laskowski.

Radni większością głosów nie zgodzili się na zwolnienie radnej. Za byli tylko Paweł Jurgo i Piotr Pielach. Przeciwko – Aleksandra Łasocha, Beata Augustyniak, Jagoda Maksymowicz-Lesiuk, Paweł Jankowski, P. Sowiński i Zofia Przerwa. Od głosu wstrzymali się Anna Kulczyńska, Elżbieta Kolman, Ewa Zielińska, Krystyna Mulik, Marzena Maciejewska i P. Laskowski.

– Dziękuję bardzo – skwitowała krótko U. Śmigiera.

Napisz komentarz »