REKLAMA

Kronika policyjna

Uwaga na hakerów!

Opublikowano 24 maja 2019, autor: Piotr Piotrowski

Haker próbował ukraść 20 tys. zł szprotawskiemu klubowi motocyklistów. Włamał się na komputer ich prezesa.

Pieniądze pochodziły ze składek członkowskich ok. 80 motocyklistów zrzeszonych w klubie Moto Szprotawa. Miały pójść na organizację majowego zlotu w mieście.

Do włamania na komputer prezesa klubu, Stanisława Szaferta, doszło w środę, 15 maja, wieczorem. Haker poradził sobie z programem antywirusowym, po czym wszedł na konto klubu, skąd zrobił przelew na konto fikcyjnej firmy.

– Wcześniej musiał zrobić zrzut ekranu z wszelkimi danymi, jakie wpisywałem, logując się do konta – podejrzewa S. Szafert. – Pewnie dopiąłby swego, gdyby nie czujny pracownik żagańskiego oddziału Banku Spółdzielczego, który zadzwonił do nas następnego dnia rano – opowiada S. Szafert. – Chciał się upewnić, zanim zaakceptuje transakcję. Pytał, czy klub zamierza wykonać jakiś duży przelew na nieznane mu konto. Oczywiście zaprzeczyłem. Bank zablokował przelew, po chwili powiadamiając o próbie oszustwa oraz wysyłając do mnie informatyka. Mój komputer ma już porządnego antywirusa, a klubowe konto jest bezpieczne.

Jerzy Filipowicz, prezes Banku Spółdzielczego w Żaganiu, tłumaczy, że jego pracownik skontaktował się ze szprotawskim klubem, bo transakcja odbyła się z użyciem adresu IP, znajdującego się na tzw. czarnej liście.

– Mamy taką listę z kontami i adresami IP, które mogą być podejrzane. Najczęściej blokujemy takie przelewy, informując o tym naszych klientów – mówi prezes. – Bank nigdy nie wysyła maili, natomiast klient musi dokładnie czytać SMS-y z informacjami dotyczącymi przelewów. Jeśli ma wątpliwości, powinien niezwłocznie kontaktować się z bankiem.

Napisz komentarz »