REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Mistrz Świata z Żagania

Opublikowano 24 maja 2019, autor: jb

Maciej Materek (44 l.) zdobył tytuł mistrza świata podczas Ornitologicznych Mistrzostwach Świata w holenderskim Zwolle.

Jest pierwszym Polakiem w historii, który wywalczył ten tytuł w kategorii hodowców kanarków kształtnych Glosterów. Podczas mistrzostw wybierane są najlepsze ptaki. Oceniane są w różnych kategoriach, mogą maksymalnie zdobyć 100 punktów. Ocenia się m.in. wielkość, proporcjonalność, pióra.

– Moja zwycięska samica zdobyła 96 punktów. Jeden z hodowców chciał ją kupić ode mnie za 1,5 tysiąca euro, ale się nie zgodziłem, bo nie robię tego dla pieniędzy – mówi M. Materek, który ma na swoim koncie też kilka tytułów mistrza Polski, wcześniej był już wicemistrzem świata. – Wybrałem tę konkretną rasę, bo bardzo lubię karmić ptaki, a Glostery nie muszą być bardzo szczupłe. Namówił mnie do tego znajomy, który ma podobną hodowlę.

W domu są też dwa koty, pies i rybki.

 

Praca na cały etat

Na co dzień pan Maciej prowadzi firmę produkującą kartonowe opakowania, jego żona Sylwia – szkołę tańca. Pomieszczenia dla ptaków w ich domu zajmują około 300 metrów kwadratowych. Wszystkie mają swoje piętro w piwnicy, podzielone są na 5 różnych pomieszczeń. Stado liczy około 500 sztuk. To jest jedna z największych hodowli tych ptaków w kraju.

– Zaczęło się od jednej pary. Dziś jest ponad 500 sztuk w stadzie. Co roku mam nadwyżkę około 300 sztuk, którą sprzedaję innym hodowcom. Te pieniądze wydaję na karmę, odżywki, witaminy. Mam ptaki, które są już na emeryturze, ale ich nie sprzedaję. Mają swoją wolierę na dworze. Moje kanarki w dzień mają włączone radio, żeby przyzwyczajały się do ludzkiego głosu – mówi M. Materek.

Praca przy tak dużej hodowli to cały etat.

– Mam jedną osobę, która mi pomaga. Wymiana wody, sypanie karmy, sprzątanie przy takim stadzie zajmuje około 7-8 godzin dziennie. Przez wiele lat robiłem to sam, teraz już nie daję rady łączyć tego z normalną pracą – mówi. I zdradza: – Moim marzeniem jest wyhodowanie ptaka idealnego, który z każdych zawodów przywoził by 100 punktów.

 

Wystawa w Żaganiu

Ptaki pana Macieja jeżdżą na konkursy i wystawy.

– W tej chwili osiągnąłem już wszystko, co tylko jest możliwe w tej dziedzinie. Moim marzeniem jest przeprowadzenie wystawy Gloster Show Poland właśnie w Żaganiu. Pierwsza taka impreza będzie 26 października w naszym budynku w Żaganiu przy ul. Mickiewicza (po byłej dyskotece Latino i szkole tańca). Będzie mógł na nią przyjść każdy hodowca tego gatunku, nawet jak ma tylko jedną sztukę. W domu odwiedzały mnie już wycieczki z przedszkoli, na show chcielibyśmy zaprosić okoliczne szkoły, wszystkie osoby, które są zainteresowane hodowlą takich ptaków, żeby móc wymienić się doświadczeniami – zapowiada pan Maciej.

Napisz komentarz »