REKLAMA

Kultura, Oświata

Wiedzą, jak ratować

Opublikowano 24 maja 2019, autor: jb

Dziesięć drużyn ze szkół powiatu żagańskiego wzięło udział w etapie rejonowym XXVII Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża.

Uczniowie w szranki stanęli w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żaganiu. Mieli za zadanie przejść przez pięć stacji praktycznych zasad udzielania pierwszej pomocy, np. w przypadku złamania, a także zaliczyć test wiedzy z pierwszej pomocy, międzynarodowego prawa humanitarnego i wiedzy o PCK. Oceniali ich strażacy, a sędzią zawodów był mł. kpt. Dariusz Hochman.

W konkursie wyłoniono laureatów w dwóch grupach wiekowych.

W kategorii szkół podstawowych najlepsza okazała się drużyna SP w Tomaszowie w składzie: Szymon Nowak, Nikola Wojtal, Roksana Szpalerska. Drugie miejsce zajęła drużyna SP nr 5 w Żaganiu w składzie: Nela Kubiak, Martyna Piech, Julia Erdman. Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna SP w Brzeźnicy, którą tworzą: Nicola Kisiel, Natalia Śliwa, Klaudia Sowińska.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych najlepsza okazała się być reprezentacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żaganiu w składzie: Sandra Przybylska, Wanessa Skrzypska, Katarzyna Pracoń, Grzegorz Moliński, Marcin Misztal. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Żaganiu w składzie: Katarzyna Jewłoszewicz, Kornelia Dzieżyc, Patrycja Kaliciak, Jakub Wygowski, Szymon Otto. Trzecie miejsce w konkursie zajęła drużyna Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych z Żagania: Wiktoria Przyślak, Anita Krzyszczyk, Kamila Kuszlewska, Jakub Dec, Wojciech Domski.

Zwycięzcy poszczególnych kategorii pojadą na wojewódzki finał konkursu w Sławie (28-29.05.).

– Dziękuję wszystkim, którzy pomogli nam w zorganizowaniu tego konkursu. Już dzisiaj zapraszam na przedzamcze Pałacu Książęcego w piątek, 31 maja, gdy z okazji 100-lecia PCK będziemy wręczać odznaki Honorowych Dawców Krwi – mówiła Danuta Hrycak, szefowa oddziału PCK w Żaganiu. Uroczystość przy pałacu rozpocznie się o godz. 11:00.

Napisz komentarz »