REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Dyrektorka bez klucza i hasła

Opublikowano 17 maja 2019, autor: Piotr Piotrowski

Dotychczasowa dyrektorka żagańskiej Szkoły Podstawowej nr 2 swoich racji będzie dochodzić w sądzie pracy. Tymczasem jej następczyni nadal nie może wejść do gabinetu.

Pat w żagańskiej Dwójce trwa. Przypomnijmy, burmistrz Andrzej Katarzyniec przekazał obowiązki dyrektora SP nr 2 Dorocie Maćkowskiej, co mocno zaskoczyło Beatę Purwiel, która wygrała w ubiegłym roku konkurs na to stanowisko. Purwiel dwukrotnie była proszona o przekazanie szkoły Maćkowskiej, ale tego nie zrobiła. Nie przekazała kluczy do gabinetu ani haseł do służbowego komputera. Za to poszła na zwolnienie lekarskie i wynajęła prawnika.

– Moja klientka dalej jest dyrektorką, bo nie została odwołana ze stanowiska przez pana burmistrza – mówi jej mecenas Kazimierz Pańtak.

Co innego uważa burmistrz.

– Wszelkie orzeczenia wojewody i sądu w tej sprawie są prawomocne, dlatego nie miałem obowiązku odwoływać pani Purwiel – mówi burmistrz Andrzej Katarzyniec. – Szkoła normalnie funkcjonuje, jej prawomocnym dyrektorem jest pani Maćkowska, powołana na pięcioletnią kadencję.

Burmistrz dodaje, że słyszał o niezadowoleniu części nauczycieli, którzy grozili „buntem” w  postaci masowych zwolnień lekarskich.

– Spotkaliśmy się zarówno z nauczycielami, jak i obsługą. Sytuacja jest opanowana, szkoła normalnie funkcjonuje, bo najważniejsze jest dobro dzieci – mówi Katarzyniec i dodaje, że jeśli B. Purwiel nie przekaże kluczy i haseł do komputera, gabinet zostanie otworzony komisyjne.

Tak było:
Zaczęło się od wygranego przez Dorotę Maćkowską konkursu, dwa lata temu. Poprzedni burmistrz Daniel Marchewka go unieważnił, bo wytknął, że w komisji zasiadała osoba, którą Maćkowska, jako ówczesna dyrektorka, ujęła w arkuszu organizacyjnym w trwającym właśnie roku szkolnym. Burmistrz uznał, że nauczycielka mogła kierować się prywatnym interesem, oddając głos na dyrektorkę.
Decyzję Marchewki unieważnił wojewoda. Również Wojewódzki Sąd Administracyjny utrzymał w mocy decyzję wojewody. Sąd uznał, że wynik konkursu sprzed dwóch lat, który wygrała Maćkowska, jest ważny.
Mimo że sprawę wojewoda skierował do WSA, w maju ubiegłego roku D. Marchewka ogłosił kolejny konkurs, a Maćkowskiej nie przywrócił na stanowisko. Zarządzenie Marchewki o kolejnym konkursie wojewoda uznał za nieważne.

Napisz komentarz »