REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Dentysta bez kary

Opublikowano 17 maja 2019, autor: bj

Warunkowe umorzenie wymierzenia kary na 2 lata i nawiązka na rzecz poszkodowanego – tak zakończyła się sprawa żarskiego stomatologa, oskarżonego o narażenie pacjenta na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia.

Proces 36-letniego dentysty, który pracuje w jednej z żarskich przychodni, trwał od września ub.r. O bezpośrednie narażenie pacjenta na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oskarżyła lekarza Prokuratura Rejonowa w Żarach.

Sprawa zakończyła się warunkowym umorzeniem. Oznacza to, że stomatolog został uznany za winnego, ale sąd odstąpił od nałożenia na niego kary.

– Sprawa została warunkowo umorzona na okres 2 lat – informuje Dariusz Szczygieł, wiceprezes żarskiego Sądu Rejonowego. Oznacza to tyle, że po dwóch latach próby, jeżeli nie dojdzie do podobnych sytuacji, kara nie zostanie wymierzona. – Sąd zdecydował o zapłacie nawiązki na rzecz poszkodowanego w kwocie 5 tys. zł, do tego zwrot kosztów w kwocie 2 tys. 208 zł, tytułem wynagrodzenia pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego oraz koszty sądowe w kwocie 100 zł – dodaje D. Szczygieł.

Pilnik w żołądku

Przypomnijmy. Jan Owczarek (81 l.) z Piotrowa wybrał się do Żar do dentysty, bo zamierzał wyrwać bolące zęby. Lekarz zdecydował się leczyć je kanałowo. Czyścił kanał pilnikiem. W pewnym momencie pacjent połknął pilnik. Dentyście nie udało się go wydobyć. Wystawił rachunek i odesłał mężczyznę do lekarza rodzinnego. J. Owczarek postanowił natychmiast jechać na SOR 105. Szpitala Wojskowego. Tam, po prześwietleniach, okazało się, że pilnik wbił się w ścianę żołądka. Lekarze wykonali mu zabieg i wyjęli pilnik. Wszystko wydarzyło się w lipcu 2014 r.

Wyrok nie jest prawomocny.

– Wnioski o uzasadnienie złożyła już prokuratura, a także obrońca oskarżonego – uzupełnia D. Szczygieł.

Napisz komentarz »