REKLAMA

Wasze sprawy

Tragiczne powietrze

Opublikowano 17 maja 2019, autor: Norbert Królik

Wyniki są przerażające. Pył, benzo(a)piren i ozon przekraczają dopuszczalne normy. Zagrożone są nie tylko Żary, ale też Żagań, Lubsko, Szprotawa, a nawet gminy wiejskie w powiecie żarskim i żagańskim.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przedstawił ocenę jakości powietrza w województwie lubuskim w 2018 roku. Wyniki są przerażające. Prawie wszędzie jakość powietrza się pogorszyła. Okazuje się, że już nie tylko Żary mają problem, ale zagrożeni są również mieszkańcy pozostałych miast i wielu wiosek w powiecie żarskim i żagańskim.

600 procent normy

Stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu było w Żarach w ubiegłym roku najwyższe w historii i o 600 procent przekraczało dopuszczalną średnioroczną normę. To tak, jakby każdy  wypalił ponad 2 tys. 700 papierosów.

W innych miejscowościach powiatu żarskiego i żagańskiego zanieczyszczenia powietrza nie są badane. Żeby je ustalić, GIOŚ stosuje programy, które analizują źródła zanieczyszczeń i ich rozprzestrzenianie się. Okazuje się, że narażeni na przekroczenia norm zanieczyszczeń nie są tylko mieszkańcy Żar, ale też Żagania, Lubska, Szprotawy, a nawet gmin wiejskich w powiecie żarskim i żagańskim.

Za dużo pyłu

W Żarach przekraczane są również normy pyłu zawieszonego PM 10. W 2018 r. średniodobowa norma była przekroczona 37 razy. Za wysokie są również normy niebezpiecznego ozonu.

Zanieczyszczenia powietrza wpływają znacząco na nasze zdrowie. Są przyczyną raka, wpływają na choroby układu krążenia i dróg oddechowych. Jak wynika ze statystyk 105. Szpitala Wojskowego w Żarach, bijemy rekordy, jeżeli chodzi o zachorowania na nowotwory płuc. 

komentarz »
  1. SeaGoat 29 maja 2019 15:14 - Odpowiedź

    Swiss Krono dalej kopci w najlepsze, w poważaniu mają zdrowie mieszkańców, tylko kasa się liczy a my grzecznie siedzimy i wdychamy ten syf

Napisz komentarz »