REKLAMA

Aktualności, Gospodarka

Rowerem po mieście

Opublikowano 17 maja 2019, autor: mk

100 tys. zł wydał żarski Urząd Miasta na zakup 30 rowerów. Korzystać z nich mogą tylko osoby, posiadające dostęp do internetu.

Od środy (15.05.) mieszkańcy Żar i przyjezdni mogą korzystać z miejskich rowerów. Urzędnicy kupili ich 30. Koszt ich zakupu wyniósł 100 tys. zł, kolejne 50 tys. zł kosztowało przygotowanie infrastruktury, czyli stacji postojowych dla rowerów i tablic informacyjnych. Rowery można wypożyczać z 5 parkingów na terenie miasta. Znajdziemy je pod basenem Wodnik, Centrum Przesiadkowym na ul. Ułańskiej, przy tężni na ul. Zwycięzców, przy basenie na ulicy Źródlanej, a także pod Ratuszem.

Bez internetu nie pojeździsz

Zanim będzie można przejechać się rowerem, trzeba będzie pobrać na telefon specjalną aplikację. Bez niej nie odepniemy roweru ze stojaka. Po zasileniu konta użytkownika minimalną kwotą 10 zł, będzie można wypożyczyć rower. Pierwsze 30 min przejażdżki będzie darmowe. Każda następna minuta będzie kosztować 5 gr. Kolejne wypożyczenia roweru będą dużo prostsze. Wystarczy, że osoba z już wgraną aplikacją i zasilonym kontem zeskanuje telefonem specjalny kod, który będzie znajdować się na kierownicy i pod siodełkiem.

Można także zarejestrować się na stronie my.roove.eu. Po rejestracji można wybrać jedną z dwóch opcji – zadzwonić do biura obsługi klienta i telefonicznie odblokować rower lub uzyskać kod odblokowujący rower, wysyłając SMS-a.

– Rowery są śledzone przez GPS – mówi Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz Żar. – Jeśli ktoś nie ma internetu w telefonie, żeby ściągną aplikację, może skorzystać z darmowego internetu pod Ratuszem i w parku na alei Jana Pawła II. Zarejestrowanie się, podczas którego podajemy imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu, sprawia, że rowery są zabezpieczone przed kradzieżą – wyjaśnia wiceburmistrz.

Tylko w granicach miasta

Rowerami miejskimi nie będzie można wyjeżdżać poza teren Żar. Posiadają specjalne zabezpieczenie przed kradzieżą. Po zakończonej jeździe rower trzeba będzie odstawić do jednej z 5 stacji bazowych na terenie miasta. Inaczej zapłacimy karę. Jeżeli znajdziemy porzucony rower i odprowadzimy go do stacji bazowej, nasze konto rowerowe zasili kwota 10 zł.

Za nowy miejski sprzęt odpowiedzialni są pracownicy Miejskiego Ośrodka Sportu, Rekreacji i Wypoczynku.

Napisz komentarz »