REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Strażackie święto

Opublikowano 17 maja 2019, autor: bj

Medale, odznaki i nagrody finansowe otrzymali (10.05.) strażacy podczas obchodów swojego święta.

Mszą w kościele i uroczystym apelem w Urzędzie Miasta w Żarach (10.05) uczczone zostały Powiatowe Obchody Dnia Strażaka w Żarach. Wziął w niej udział bryg. Patryk Maruszak, lubuski komendant wojewódzki PSP.

Strażacy otrzymali odznaczenia, akty nadania wyższych stopni służbowych oraz nagród finansowych. Po raz pierwszy stopień młodszego kapitana został nadany kobiecie. Otrzymała go mł. kpt. Justyna Józwa, kierownik sekcji kwatermistrzowsko-technicznej w w żarskiej komendzie.

Stopień starszego ogniomistrza komendant wojewódzki nadał Tomaszowi Habowskiemu i Tomaszowi Kowalczukowi, operatorom sprzętu specjalnego, Marcinowi Jakubikowi, starszemu ratownikowi, Jackowi Januszowi, Markowi Fladze i Mariuszowi Telkowskiemu, starszym operatorom sprzętu specjalnego.

Dystynkcje młodszego ogniomistrza trafiły do Łukasza Baneckiego, Adama Łosia, Łukasza Smasia, Dominika Sokalskiego i Tomasza Wilkowskiego ratowników kierowców,  Macieja Michalewicza, starszego ratownika kierowcy i Grzegorza Wujdy, starszego ratownika.

Starszymi sekcyjnymi zostali Mirosław Krzywokulski i Ariel Puzio, ratownicy kierowcy.

Medale im. Bolesława Chomicza otrzymali Jan Krasowski z OSP w Niwicy i Jan Ostrowski z OSP w Trzebielu.

Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczony został Paweł Hryniewicz, z-ca komendanta powiatowego, Stanisław Bryjak z OSP w Złotnika, Ryszard Główka z OSP w Żarkach Wielkich, Tomasz Grzegorczyk z OSP w Jasieniu, Tomasz Wargan z OSP w Trzebielu, Mateusz Ostrowski z OSP w Złotniku.

Srebrnym medalem wyróżniona została Agnieszka Borowicz, kierownik sekcji, a brąz trafił do Bogumiła Pierścińskiego z OSP w Łęknicy i Andrzeja Jancewicza, państwowego inspektora sanitarnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na obszarze woj. lubuskiego.

Na stanowisko służbowe operatora sprzętu specjalnego komendant powiatowy mianował Michała Jurkowskiego, na starszego ratownika kierowcę Arkadiusza Kochanowskiego, Macieja Michalewicza, Rafała Skibińskiego, Sebastiana Walczaka i Piotra Zgórskiego, na starszego ratownika Grzegorza Wujdę, a na ratownika Piotra Boguwolskiego i Henryka Mrożka oraz technika Dawida Lewandowskiego.

Musiał zostać strażakiem

Odznaka za zasługi dla Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP trafiła do Tadeusza Toporowskiego i Ryszarda Gromnickiego.

Za właściwą realizację przydzielonych zadań służbowych nagrodę finansową komendanta wojewódzkiego otrzymał asp. Paweł Brela. Dodatkowe nagrody finansowe przyznane przez komendanta powiatowego za szczególną dbałość, termin realizacji powierzonych zadań i czynności przynoszące wymierne korzyści otrzymał Dawid Browczukowski, Rafał Drajer, Grzegorz Fabiańczyk, Andrzej Kochański, Piotr Makowski, Paweł Maludy, Mariusz Morawski, Krzysztof Pazdan, Przemysław Podedworny, Stanisław Puzio, Joanna Sokalska, Wojciech Szczepanowicz.

Za szczególne zaangażowanie i poświęcenie podczas działań ratowniczo-gaśniczych w Swiss Krono komendant powiatowy wyróżnił nagrodą finansową Piotra Boguwolskiego, Dawida Browczukowskiego, Marka Chudka, Łukasza Hanuszewicza, Piotra Jarosiewicza, Mariusza Jędrzejka, Arkadiusza Kochanowskiego, Macieja Michalewoicza, Mariusza Morawskiego, Marcina Pelca, Bartłomieja Warężaka i Adriana Woźniaka.

Listy gratulacyjne otrzymali druhowie Zygmunt Strzelczak i Paweł Dendewicz (73 l.), który ochotnikiem został w 1964r. O tym jak wyglądała przed laty mówi wyróżniony statuetką i listem gratulacyjnym opowiada P. Dendewicz z OSP Żarki Wielkie. -Mój ojciec zakładał straż konną. Gdy ja zaczynałem, to do pożaru jeździliśmy ciągnikiem wypożyczonym z Kółka Rolniczego. Gdy w 1972r. dostaliśmy żuka, to było wielkie wydarzenie-mówi P. Dendewicz. -Czasy były trudne, ale urodziłem w dzień świętego Floriana. Nie było wyjścia. Musiałem zostać strażakiem-kończy z uśmiechem.

Napisz komentarz »