REKLAMA

Kultura, Oświata

Podwójny jubileusz

Opublikowano 17 maja 2019, autor: Piotr Piotrowski

Obchody 65-lecia istnienia Szprotawskiego Domu Kultury odbędą się w najbliższą niedzielę, 19 maja. Swój jubileusz będzie miała również dyrektorka Teresa Zima, które kieruje nim od 10 lat.

W maju przypadają dwa jubileusze. Pani 10-lecie jako dyrektorki i 65 lat działalności domu kultury.

– Z kulturą związana jestem od blisko 40 lat. Do pracy w Szprotawskim Domu Kultury przyszłam 16 lat temu jako instruktorka. Wcześniej pracowałam w klubie garnizonowym w Żarach oraz wielu różnych miejscach, związanych z kulturą, w żarskim Młodzieżowym Domu Kultury, OHP Żary czy Domu Pomocy Społecznej w Lubsku. Byłam animatorką kultury, nauczycielem plastyki, pracowałam z trudną młodzieżą. Praca instruktora w Szprotawie miała być tylko epizodem. Od 2003 roku, przez 10 lat, dojeżdżałam do niej z Żar. Na tyle mi się spodobało, że wystartowałam w konkursie na dyrektora. Obecnie rządzę trzecią kadencję.

Budynek SzDK na placu Mickiewicza wygląda jak z lat 70., choć każdego tygodnia wiele się w nim dzieje. Jest oferta dla dzieci, młodzieży, seniorów.

To prawda, sam budynek niewiele się zmienił z zewnątrz. Wygląda tak, jak 65 lat temu, gdy dom kultury rozpoczął swoją działalność. Wtedy, na jego potrzeby zaadaptowany został budynek byłego szprotawskiego fabrykanta. W latach 70. został przebudowany. Od kilku lat staramy się o jego modernizację z unijnych funduszy. Bezskutecznie. Niestety, co roku nasze wnioski przepadają. Brakuje punktów za to, że dom kultury nie jest zabytkiem. Dlatego, co roku wykonujemy drobne remonty. Z własnych środków odnowione zostały sale, wystawiennicza i kameralna. Inne, doraźne prace dotyczą odświeżenia ścian, przeciekającego dachu czy zatkanych rur kanalizacyjnych.

Ale to nie budynek tworzy kulturę, tylko ludzie nim zarządzający.

Dziś w SzDK działa kilkanaście grup muzycznych i wokalistów, szprotawska orkiestra dęta, sekcja brydża sportowego, izba historii, galeria zbiorów regionalnych, pracownia działalności artystycznej, grupa filmowo-teatralna. Spotykają się seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, na zajęcia i cykliczne imprezy mogą liczyć dzieci i młodzież. W planie jest uruchomienie sekcji plastycznej. Dbam o to, aby co tydzień zaoferować mieszkańcom coś ciekawego. Od koncertów i wernisaży po okolicznościowe imprezy, z okazji walentynek, Dnia Kobiet czy Dnia Dziecka. Są też zajęcia wakacyjne i zimowe. Dziś nasze dwie imprezy mają uznanie w całej Polsce. W lipcu po raz 27. organizujemy festiwal grup śpiewaczych „Ziemia i Pieśń”, w sierpniu po raz 7. – warsztaty wokalne „Szprotawskie Divertimenti”. 

 

 

Świętuj i zjedz tort

Niedzielne obchody 65-lecia (19 maja) rozpoczną się o godz. 16.00. Podczas koncertu wystąpią wszystkie zespoły SzDK oraz soliści z towarzyszeniem Orkiestry Wojskowej z Żagania: Gama, De Włoders, Wrzosy, Tulowianki, Dojrzałe Kłosy i Andrzej Kajfasz, Anna Kacprzak, Paweł Sońta, Monika Jóźwik, Anna Rataj, Paweł i Krzysztof Sońta, Julia Okulewicz, Agnieszka Zgrzebska i Sunniaki. Będzie czas na wspomnienia i obejrzenie archiwalnych zdjęć z działalności ośrodka. Wernisaż wystawy odbędzie się po koncercie w Galerii Pryzmat. SzDK zaprasza również na urodzinowy tort.

Napisz komentarz »