REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

W szkołach będzie tłok

Opublikowano 10 maja 2019, autor: bj

Od poniedziałku, 13.05., rusza rekrutacja do szkół średnich i branżowych. Absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych będą mogli rejestrować się w systemie elektronicznym, który będzie aktywny od godz. 8 rano.

W powiecie żarskim będzie to prawie 1 tys. 700 uczniów.

– Gimnazja ukończyły 872 osoby. To więcej niż w zeszłym roku, gdy mieliśmy 690 absolwentów. Do tego dochodzą absolwenci podstawówek, których jest 819 – wylicza Bartłomiej Kubiak, naczelnik wydziału edukacji i zdrowia w żarskim Starostwie Powiatowym

Co to oznacza dla kandydatów?

– W większości szkół utworzono taką samą liczbę oddziałów, jak w ubiegłym roku. Dla każdej grupy absolwentów. Co ważne, klasy dla absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów nie będą łączone, bo oni mają inne programy nauczania – zastrzega B. Kubiak.

Absolwenci gimnazjów kończyć będą 3-letnie licea i 4-letnie technika, absolwenci podstawówek – 4-letnie licea i 5-letnie technika. Jedynie szkoły branżowe będą 3-letnie dla obu grup.

W kilku szkołach kandydaci będą mieli trudniej.

– W Zespole Szkół Ekonomicznych w Żarach w ubiegłym roku otwieraliśmy 4 oddziały, teraz co prawda 6, ale po połowie dla obu grup absolwentów – tłumaczy naczelnik. Czyli starsi o rok koledzy tegorocznych absolwentów gimnazjów mieli większą szansę, by dostać się do najbardziej obleganej w Żarach szkoły.

Kłopot może być też w Zespole Szkół Technicznych w Lubsku, który od dawna boryka się z problemami lokalowymi. Szkoła zamierza otworzyć dla każdej grupy kandydatów po pół oddziału technikum – technik pojazdów samochodowych i technik-elektryk, po całym oddziale dla technika żywienia i usług gastronomicznych, do tego jedna klasa wielozawodowa szkoły branżowej.

Nowością są kierunki operator obrabiarek skrawających, magazynier-logistyk i magazynier-logistyk w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach, a także technikum inżynierii sanitarnej w Zespole Szkół Budowlanych. Wraca też po kilku latach kierunek technik obsługi turystycznej w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych czyli w Ceramiku.

 

Jak wybrać szkołę?

– Złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły będzie możliwe od poniedziałku, 13.05., od godz. 8 – mówi B. Kubiak.

Żeby to zrobić, każdy absolwent musi skorzystać ze strony internetowej jednej ze szkół lub Starostwa Powiatowego.

– Nie ma znaczenia gdzie. Wchodząc na zakładkę elektronicznej rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych, zostaniemy przekierowani do systemu – tłumaczy B. Kubiak. W kolejnym kroku absolwent będzie musiał wybrać odpowiednią zakładkę. Będą dwie – jedna przeznaczona dla absolwentów gimnazjów, druga – dla absolwentów szkół podstawowych. Wtedy trzeba będzie założyć konto. – Do tego potrzebny jest adres mailowy i utworzenie hasła. Ważne, żeby je zapamiętać. Potem należy wprowadzić dane osobowe – podkreśla B. Kubiak.

Mając już konto, absolwent musi zaznaczyć szkoły – pierwszego, drugiego i trzeciego wyboru.

– W powiecie żarskim mamy wyłącznie zespoły szkół, więc trzeba odhaczyć właśnie je. Dopiero będąc w ich obrębie, system przekierowuje na konkretne szkoły, np. technikum i dalej na kierunek, np. technik-informatyk – wyjaśnia naczelnik.

Potem trzeba wydrukować wniosek o przyjęcie do szkoły i złożyć go w sekretariacie szkoły pierwszego wyboru. Absolwenci mają na to wszystko czas do 17.06. Potem od 21. do 25.06 muszą uzupełnić wnioski o świadectwo ukończenia szkoły oraz zaświadczenie z egzaminu gimnazjalnego lub ósmoklasisty. Wstępna lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych podana będzie 4.07. o godz. 9, po czym do 11.07. do godz. 15 kandydaci muszą potwierdzić wolę podjęcia nauki w wybranej szkole. Ostateczna lista kandydatów będzie ogłoszona 12.07. do godz. 12. Dla tych, którzy nie dostaną się do żadnej szkoły, tego samego dnia rusza rekrutacja uzupełniająca. Trwać będzie do 17.07.

– W postępowaniu uzupełniającym uczniowie muszą złożyć wniosek nie drogą elektroniczną, ale w tradycyjnej, papierowej formie – mówi B. Kubiak.

Napisz komentarz »