REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Zabiorą chirurgię Żaganiowi?

Opublikowano 10 maja 2019, autor: Piotr Piotrowski

Jeśli 105. Szpitalowi Wojskowemu uda się wyposażyć nowy budynek, jeszcze w tym roku oddział chirurgii wróci do Żar. Czy kosztem Żagania?

Przypomnijmy – cztery lata temu chirurgia została przeniesiona z żarskiego szpitala do żagańskiej filii, bo Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej wytknął zły stan sanitarno-techniczny w bloku nr 6, w którym się mieściła. Szpitalowi z pomocą przyszło Ministerstwo Obrony Narodowej, które przeznaczyło fundusze na dobudowanie budynku do bloku nr 5 na terenie żarskiej lecznicy przy ul. Domańskiego.

Inwestycja jest już prawie na ukończeniu. Prace za ok. 22 mln zł wykonuje firma Janbud. W dobudówce do bloku nr 5 znajdzie się: oddział chirurgii ogólnej, oddział urologii, oddział intensywnej terapii, pracownie endoskopowe oraz centralna sterylizatornia. Ponadto, powstaną dwie dodatkowe sale operacyjne, co da szpitalowi łącznie cztery takie sale. 

– Obecnie staramy się o pieniądze na wyposażenie nowego budynku – mówi Marek Femlak, zastępca dyrektora 105. – Jeśli nie uda się tego zrobić w tym roku, nowa chirurgia zostanie otwarta najpóźniej w przyszłym. Niebawem dowiemy się, kiedy i ile pieniędzy otrzymamy z MON-u.

Będzie nowa umowa?

Femlak nie wyklucza, że otwarcie nowego budynku może wiązać się przeniesieniem istniejącego w żagańskiej filii szpitala oddziału chirurgii do Żar.

– Wiadomo, że racjonalnym i ekonomicznym jest, aby nie dublować dwóch takich samych oddziałów, ale ostateczna decyzja będzie zależeć od rozmów z MON-em oraz żagańskim starostwem – dodaje dyrektor Femlak. – Jeśli ministerstwo powie – jedna chirurgia, to będzie jedna, jeśli dwie, ta w Żaganiu zostanie. Nie wiemy też, jak dalej potoczy się współpraca z władzami powiatu, które wydzierżawiły nam obiekty żagańskiego szpitala do końca tego roku.

W razie likwidacji chirurgii w żagańskiej filii, transportem pacjentów wymagających konsultacji specjalistycznej z Żagania do Żar zajmie się szpital.

Wśród pracowników oddziału chirurgii żagańskiej filii 105. panuje wielki niepokój. Pytają, czy ich oddział w Żaganiu zostanie zlikwidowany, czy stracą pracę, czy będą musieli dojeżdżać do żarskiego szpitala. 

– Współpraca ze 105. układa się bardzo dobrze, więc nie widzę innego rozwiązania, jak podpisanie z jej dyrekcją kolejnej umowy na 5 lat – mówi starosta Henryk Janowicz. – Będziemy walczyć o to, aby chirurgia została w Żaganiu.

Napisz komentarz »