REKLAMA

Wasze sprawy

Nie ma winnych

Opublikowano 10 maja 2019, autor: Piotr Piotrowski

– Gdzie się podziało ponad 13 tys. zł z tytułu wynajmu świetlicy na imprezy w Siecieborzycach? – pytali sołtyskę wsi szprotawscy radni.

Szprotawscy urzędnicy wyliczyli, że z wynajmu świetlicy do Urzędu Miasta, za lata 2014-18 powinno wpłynąć ok. 13,6 tys. zł.  Sołtyska wsi, Jadwiga Turek przyznała, że udostępniała salę wiejską miejscowej młodzieży na imprezy typy dyskoteki i prywatki. Gdy na  komisji rewizyjnej (przed sesją, 30 kwietnia – przyp. red.) radni pytali ją, dlaczego użyczała obiekt nieodpłatnie, odparła, że miała na to przyzwolenie ówczesnego burmistrza, Józefa Rubachy.  Turek tłumaczyła, że lepiej, gdy młodzież się integruje organizując sobie wolny czas w świetlicy, niż gdyby miała szwendać się po wsi. Ale to nie koniec. Kontrola wykazała, że młodzież mając darmową salę, organizowała imprezy, pobierając za to opłaty (jak nam powiedzieli radni to było od 10 do 20 zł od osoby- przyp. red.), a więc zarabiała na mieniu gminy.

 – Udostępniałam młodzieży salę za darmo, za zgodą pana burmistrza. Gdybym jej nie miała, na pewno bym tego nie robiła – broni się J. Turek. 

 Były burmistrz a obecnie radny, Józef Rubacha zaprzecza, jakoby udzielał zgody sołtysce.

Radni z komisji rewizyjnej nie chcą wypowiadać się w tej sprawie oficjalnie.

– Nikogo nie oskarżamy, ale sołtysa każdej wsi w naszej gminie obowiązuje regulamin dotyczący wynajmu świetlicy  – mówi Roman Pakuła, przewodniczący komisji rewizyjnej. – Wpływy z jego wynajmu na każdą imprezę, powinny trafiać do gminnej kasy. Urzędnicy wyliczyli, że z wynajmu sali w Siecieborzycach brakuje ok. 13,6 tys. zł.

Jak ustaliliśmy, opłata za wynajem świetlicy na jedną imprezę wynosiła 400 zł. Takich nieodpłatnych imprez miało się odbyć kilkadziesiąt. Komisja rewizyjna, głosami radnych 5:2 sprawę rzekomych nieprawidłowości przekazała do dalszego rozpatrzenia burmistrzowi oraz przewodniczącemu Rady Miasta.  – Obecnie analizujemy sprawę pod kątem prawnym. Jeśli uznamy, że doszło do nieprawidłowości, zawiadomimy prokuraturę – informuje burmistrz Mirosław Gąsik.   

Napisz komentarz »