REKLAMA

Wasze sprawy

Kasa z pośredniaka

Opublikowano 10 maja 2019, autor: jb

Kończą się pieniądze na aktywizację bezrobotnych w Powiatowych Urzędach Pracy.

W powiecie żarskim na razie nie można ubiegać się o dotacje na założenie własnej firmy.

– Przyjmowanie wniosków wstrzymaliśmy, bo mamy wyczerpaną pulę środków – przyznaje Żaneta Wójcicka, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP w Żarach.

Na prace interwencyjne PUP skierować może 22 osoby. Ze staży skorzystać może 56 osób. Ze szkoleń, po których zapewnione jest miejsce pracy – 6 osób, ale oferta przeznaczona jest dla osób w wieku 30-50 lat.

W żarskim PUP 20 tys. zł zostało na cztery bony na zasiedlenie (każdy może się ubiegać o 5 tys. zł). W budżecie są 3 miejsca dla pracodawców na refundacje i doposażenia miejsc pracy dla osób poniżej 30 roku życia.

Łącznie 70 osób może skorzystać jeszcze ze szkoleń z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.

– Póki co, nie ma żadnych dodatkowych środków uruchomionych z rezerwy ministerialnej. Jak tylko będzie taka możliwość, będziemy wnioskować o dodatkowe pieniądze – dodaje Ż. Wójcicka.

PUP w Żaganiu w przyszłym tygodniu uruchomi dodatkowy nabór wniosków od osób do 30 roku życia. Z tej puli wystarczy pieniędzy na pięć dotacji na założenie własnej firmy (maksymalnie do zdobycia jest 20 tys. zł) i trzy refundacje dla pracodawców na utworzenie lub doposażenie miejsca pracy.

Ponadto, osoby do 30 roku życia korzystać mogą jeszcze z prac interwencyjnych, staży, bonów na zasiedlenie, bonów szkoleniowych i zwrotu kosztów dojazdu do pracy za 3 miesiące. Łącznie oferta dotyczy 74 osób.

– Dla osób powyżej 30 roku życia mamy 20 tys. zł, czyli na jedną dotację na założenie własnej firmy. W tym momencie do końca roku zostało nam 697 tys. zł i będziemy czekać na to, co dalej. Do 15 maja przyjmujemy wnioski na szkolenia z KFS, bo podzielić możemy jeszcze 85 tys. zł. Jeżeli nie wyczerpiemy tej puli, to kolejny nabór ruszy 3 czerwca – mówi Halina Janowska, kierownik działu promocji zatrudnienia PUP w Żaganiu.

Napisz komentarz »