REKLAMA

Ludzie, wydarzenia, Zdrowie

Zatrute powietrze w Żarach

Opublikowano 02 maja 2019, autor: Norbert Królik

Podejrzenia mieszkańców, że żarskie powietrze jest zatrute, potwierdził Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, który podał komunikat o ryzyku przekroczenia stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu w 2019 roku.

Tragiczne wyniki badań jakości żarskiego powietrza, o których informowała wielokrotnie gazeta „Regionalna”, potwierdza Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, który 19 kwietnia wydał ostrzeżenie o ryzyku przekroczenia norm rakotwórczych zanieczyszczeń. Wyniki podano na podstawie badań przeprowadzonych od marca 2018 roku do końca lutego 2019 roku. Wynika z nich, że dopuszczalne normy zanieczyszczeń powietrza w Żarach są przekroczone. Tylko w styczniu tego roku średnioroczna norma benzo(a)pirenu była przekroczona o ponad 500 procent, a w niektóre dni nawet o 1250 proc. To oznacza, że sytuacja w Żarach nie poprawia się, a działania władz miasta są nieskuteczne i nie przyczyniają się do ograniczenia zanieczyszczeń.

Niebezpieczny ozon

Tylko w kwietniu w Żarach przekroczona był przez 7 dni norma ozonu, który jest bardzo niebezpiecznym związkiem. Oprócz kaszlu, zapalenia spojówek czy wzrostu wrażliwości na infekcje powoduje bóle głowy, złe samopoczucie, a także problemy z oddychaniem, a przy długotrwałym narażeniu może działać rakotwórczo.

Lekarze alarmują

– Oddziaływanie substancji rakotwórczych na dzieci może się odbić w życiu dorosłym, bo zmiany nowotworowe mogą u nich zachodzić szybciej niż u osób, które w wieku dziecięcym nie były na to narażone – alarmuje prof. dr hab. n. med. Danuta Perek, onkolog dziecięcy.

– Liczba zachorowań na raka w Żarach rośnie lawinowo. Najwięcej zachorowań jest na nowotwory płuc – dodaje Marek Femlak, zastępca dyrektora w 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym w Żarach.

komentarz »
  1. Wojtek 3 maja 2019 18:21 - Odpowiedź

    To co odwala swiss krono, np. wczoraj rano , to się mija z celem. Ma mieszkańców za głupków i dolewa oliwy do ognia. Najlepiej w terminach między świętami, weekendy itp. Co z filtrem? Ściema. Najlepiej wsadziłbym cały zarząd z rodzinami do komina swiss krono na tydzień. I polityków bezradnych razem z nimi.

Napisz komentarz »