REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Nauczyciele liczą straty

Opublikowano 02 maja 2019, autor: jb, mk

Po 19 dniach nauczyciele zawiesili strajk. Trwają dyskusje, czy można im zapłacić za czas, gdy nie pracowali. Niektórzy już dostali pensję pomniejszoną o 75 procent.

Nauczyciele rozpoczęli strajk 8.04. Zawiesili go w sobotę, 27.04. Domagali się zmian w systemie oświaty i podwyżek. Z rządem się nie dogadali.

Za każdy dzień strajku odliczana jest stawka od części pensji zasadniczej, od której naliczane są pozostałe dodatki. Teraz samorządy muszą zdecydować, jak wypłacić nauczycielom wynagrodzenie za czas strajku. W ubiegłym tygodniu Regionalna Izba Obrachunkowa, która kontroluje finanse samorządów, wysłała pisma do wszystkich gmin, że nauczycielom nie można wypłacić żadnego wynagrodzenia za czas strajku pod groźbą postępowania w sprawie naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

– Nasi związkowi prawnicy inaczej interpretują przepisy niż RIO. Chcielibyśmy, żeby można było tę wypłatę rozłożyć na raty. Wiemy jednak o informacji od RIO, że wszelkie próby ominięcia przepisów będą karane jak złamanie dyscypliny finansów publicznych – mówi Wiesław Serafin, zastępca prezesa oddziału ZNP w Szprotawie.

Nauczyciele pensje otrzymują z góry. To oznacza, że wypłaty za kwiecień dostali miesiąc temu. Potrącenie z pensji za każdy dzień strajku odliczane ma być od wypłaty, jaką otrzymają w maju. Te osoby, które już mają wypłaconą pensję, przyznają, że jest obniżona o dwie trzecie.

– Jeżeli nauczyciel dyplomowany zarabia około 2 tys. 900 zł, to teraz otrzymuje około 800-900 zł, jeżeli strajkował przez wszystkie dni – tłumaczy W. Serafin. Analogicznie nauczyciel stażysta zarobiłby niewiele ponad 500 zł, nauczyciel kontraktowy – niespełna 600 zł, nauczyciel mianowany – około 700 zł.

 

Rozłożyć na raty czy dać podwyżki?

Są różne pomysły na ewentualne ominięcie przepisów i inne interpretacje prawa.

– Negocjowaliśmy zgodę na rozłożenie potrąceń z wypłaty za strajk na raty – mówi Lucyna Grzybowicz, przewodnicząca oddziału ZNP w Żarach. – Urząd Miasta nie zabronił, ale nie we wszystkich szkołach dyrektorzy się zgodzili. Starostwo Powiatowe najpierw wyraziło zgodę, potem się z tego wycofało. Strajkujący nauczyciele stracili prawo tylko do pensji zasadniczej, a nie do dodatków. Nie wiadomo, jak będą wyglądać pensje nauczycieli ze szkół średnich, bo każda księgowa ma swój system. W mojej szkole (przyt. red. – SP nr 2) wynagrodzenie jest rozłożone na raty. W niektórych żarskich szkołach wciąż toczy się dyskusja – mówi L. Grzybowicz.

– Miałam spotkanie ze wszystkimi samorządowcami mojego oddziału i od wszystkich usłyszałam, że nie mogą wypłacać normalnych wynagrodzeń nauczycielom, bo nie pozwalają na to przepisy. Ja już mam przygotowane dla samorządowców wykładnie prawa, które proponują nasi prawnicy. Myślę, że większość będzie na razie czekać, co dalej, ewentualnie podglądać, co zrobią samorządy w dużych miastach i jakie będą tego konsekwencje. Są plany, żeby np. podnieść nauczycielom na 3 miesiące wynagrodzenia, żeby te straty im się wyrównały, ale żadne wiążące decyzje nie zapadły – mówi Zofia Zawadzka, prezes oddziału ZNP w Żaganiu.

– Za strajk nie można zapłacić – komentuje Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz Żar. – Budżety szkół są tworzone we wrześniu, wtedy wprowadzamy zmiany. Życie szkół nie toczy się w rytmie roku budżetowego, tylko szkolnego. Nie zabierzemy tych pieniędzy szkołom. Nie mogą zostać przeznaczone na wypłatę wynagrodzeń za strajk, zostaną wykorzystane na zrealizowanie jakiś innych zadań w szkołach.

 

Można iść do sądu

– Szukaliśmy rozwiązania jak najkorzystniejszego dla nauczycieli, ale RIO wydała jasny komunikat, że za czas strajku należy potrącić nauczycielom wynagrodzenia – mówi starosta Henryk Janowicz. Starostwo pytało RIO o potrącanie na raty. Dostało odpowiedź, że nie ma takiej możliwości.

– Jedynym wyjściem dla nauczycieli jest pozew w Sądzie Pracy – precyzuje sekretarz powiatu Iwona Hryniewiecka.

W większości gmin wyliczenia jeszcze trwają, choćby ze względu na to, że część nauczycieli zamiast oficjalnie strajkować, była np. na zwolnieniach lekarskich, w powiecie żagańskim wiadomo już, że strajkujący podlegli starostwu będą stratni na 444 tys. 269 zł. Największa pula potrącona będzie z wypłaty w szkołach, w których większość nauczycieli strajkowała do końca. Najwięcej, 98 tys. zł, potrącono nauczycielom Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych. O 79 tys. 541 zł mniej zarobią nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Żaganiu, 75 tys. 531 zł mniej dostaną pracownicy SOS-W w Szprotawie. Do potrącenia w Zespole Szkół Zawodowych w Szprotawie są 64 tys. 525 zł, a w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Żaganiu – 58 tys. 594 zł. Pracownikom LO im. S. Banacha w Żaganiu pensje ucięto o 34 tys.278 zł, a ZSP w Szprotawie – o 18 tys. 28 zł. Strajkowali też pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych. W Żaganiu pracownikom odliczono 13 tys. 568 zł, a w Szprotawie – 2 tys. 204 zł.

 

 Po włosku

Zarząd ZNP strajk zawiesił z zapowiedzią jego powrotu we wrześniu.

– Nie spodziewałam się, że strajk wywoła tak duże poruszenie wśród nauczycieli. W moim oddziale jest około 320 związkowców, a strajkowało ponad 700 osób. Przez cały czas strajku dopisało się do nas 40 osób. Nauczyciele liczyli się z tym, że za każdy dzień strajku będą mieli potrącane pieniądze, ale mieli nadzieję, że coś wywalczą. Wielu chciało strajkować dalej, gotowi byli przychodzić na strajk w wakacje. Trudno powiedzieć, jak będzie we wrześniu, czy strajk będzie kontynuowany. Na pewno liczymy na prawdziwy dialog z rządem, a nie taki, jak był teraz – komentuje Z. Zawadzka.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz zaleca nauczycielom stosowanie strajku włoskiego. Na czym miałby polegać?

– Chodzi o przepracowanie w szkole tych godzin, które nauczyciel ma obowiązkowe, bez żadnych dodatkowych kółek, wycieczek, akademii, spotkań, wyjazdów, które nauczyciel robi, ale nieodpłatnie. Na razie o tym się rozmawia, ale jeszcze nie dotarły do mnie informacje, żeby ktoś to wprowadził. To będzie indywidualna decyzja nauczycieli, czy do niego przystąpią – mówi Z. Zawadzka.

Napisz komentarz »