REKLAMA

Ludzie, wydarzenia, Samorząd

Obronili kolegów

Opublikowano 02 maja 2019, autor: Piotr Piotrowski

Szprotawscy radni i związek zawodowy „Solidarność” wstawili się za nauczycielami historii, którym groziło zwolnienie z pracy.

Na wtorkowej sesji (30.04.) Rady Miasta, 17 radnych nie wyraziło zgody na to, aby dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych mógł zwolnić z pracy ich kolegę, radnego Szymona Matuszewskiego, od blisko 30 nauczyciela historii. Dyrektor ZSZ, a jednocześnie wiceprzewodniczący Rady Miasta, Andrzej Skawiński, wystąpił z takim wnioskiem do radnych. A to dlatego, że od września, po zmniejszeniu liczby klas pierwszych do czterech, godzin lekcyjnych starczy tylko dla jednego historyka, a w ZSZ jest ich dwóch. W tej sytuacji, dyrektor szkoły postanowił zwolnić albo radnego, albo drugiego z nauczycieli – Marcina Kwiatka. Kwiatek również jest pod ochroną, na jego zwolnienie zgody nie wyraził związek zawodowy NSZZ „Solidarność”, do którego nauczyciel należy.

– To już piąty raz z rzędu, jak radni muszą głosować, czy zgodzić się na rozwiązanie przez dyrektora stosunku pracy ze mną. I piąty raz nie wyrażają na to zgody, bo co roku mojego etatu brakuje w arkuszu organizacyjnym. Za to im bardzo dziękuję, bo praca jest dla mnie bardzo ważna, zresztą jak chyba dla każdego. Powiem szczerze, że jest to dla mnie mało komfortowa sprawa – skwitował po sesji S. Matuszewski. – W poprzednich latach, gdy brakowało dla mnie godzin w ZSZ, kilka godzin miałem w innej szkole. Ostatnio – pięć godzin w szprotawskim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych.

Dyrektor tłumaczy, że w tej sytuacji decyzja, jak zapewnić godziny pracy obu historykom, będzie należeć do starostwa. Starosta Henryk Janowicz zapewnia, że powiat znajdzie rozwiązanie – jeśli klas nie przybędzie, znajdzie godziny dla jednego z historyków w innej szkole.

Napisz komentarz »