REKLAMA

Wasze sprawy

Krzemionka zatkała rury

Opublikowano 02 maja 2019, autor: jb

52 budynki z ul. Żagańskiej w Iłowej nie mogą korzystać z miejskiej kanalizacji. Rury są tak mocno zapchane osadem z krzemionki, że szambo trzeba wywozić beczkowozem.

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej zlecił czyszczenie rur aż od przepompowni ścieków. Po fedrowaniu, z rur wypływają hałdy osadu.

– Na odcinku od przepompowni do ul. Sportowej czyścimy rury w pierwszej kolejności. Problem narastał tu latami, bo tak naprawdę kanalizacja nie była w pełni sprawna, odkąd ją wybudowano. Nie można osądzić, czyją winą jest ten osad, bo nikomu tego nie udowodniono. Zebraliśmy jednak próbki tego, co z rur wyjęliśmy i wysłaliśmy do analizy w laboratorium – mówi Józef Brzezicki, kierownik Zakładu.

Czyszczenie rur jeszcze potrwa.

– Nieczynną kanalizację mają 52 budynki. Musimy stamtąd wywozić nieczystości beczką. Łupinki osadowe to krzemionka, która osadzała się w rurach. Zwęziła przekrój rur od 60 do 70 procent. W dodatku teraz kamionka zaczęła nam się kruszyć i w ogóle zatkała instalację – tłumaczy J. Brzezicki.

Przez czyszczenie kanalizy przedłuży się remont ul. Żagańskiej, który w ubiegłym tygodniu rozpoczął Zarząd Dróg Wojewódzkich.

– Trzeba wstrzymać wylewanie nowego asfaltu od budynku policji do huty. Na razie prace prowadzone będą dalej, od huty w kierunku placu Wolności, a my w tym czasie będziemy czyścić pozostały odcinek. Prosimy o przygotowanie się kierowców na to, że w tym miejscu remont potrwa trochę dłużej. Wszystkie siły naszych pracowników są teraz rzucone na czyszczenie kanalizacji – zapewnia J. Brzezicki.

Napisz komentarz »