REKLAMA

Gospodarka

Sypnęli kasą

Opublikowano 02 maja 2019, autor: bj

Radni gminy Żary zdecydowali o przekazaniu 100 tys. zł na rozbudowę Szpitala na Wyspie.

Radni, przed rozpoczęciem poniedziałkowej (29.04.) sesji, wybrali się do Szpitala na Wyspie. Po nowym skrzydle oprowadzali ich Jolanta Dankiewicz, prezeska i Rafał Kołsut, naczelny lekarz.

– Mamy już wszystkie odbiory – nadzoru budowlanego, sanepidu, straży pożarnej. Rozpoczniemy od przeniesienia laboratorium – mówiła prezeska.

O tym, jak powiększy się oddział dziecięcy, opowiadał R. Kołsut.

– Mamy w tej chwili osiem sal, dojdzie kolejnych sześć, dwuosobowych. Każda będzie miała łazienkę i toaletę. Będą też miejsca hotelowe dla rodziców – wyliczał R. Kołsut.

– Czy mamy gwarancję, że będą lekarze? Że nie zostaniemy z budynkiem? – pytał Leszek Mrożek, wójt.

– Mamy trzech młodych lekarzy. Wciąż otrzymują inne oferty pracy, bardzo intratne. My tak dobrych warunków płacowych nie mamy, ale to u nas zdobędą doświadczenie i to u nas będą pracować – zapewniał R. Kołsut.

Wizyta przekonała radnych. Jednogłośnie poparli uchwałę o przekazaniu 100 tys. zł na szpital.

– Te pieniądze w części posłużą na zakup wyposażenia do sali operacyjnej – tłumaczyła J. Dankiewicz.

Na doposażenie trzeciej sali operacyjnej szpital dostał wcześniej 475 tys. zł z kasy powiatu.

– Będzie służyć oddziałom chirurgii i ginekologii. Przymierzamy się do zakupu stołu operacyjnego, lamp, laparoskopu, monitora, kolumn anestetycznej i chirurgicznej – wymieniała prezeska.

 

Brakuje ponad 2 mln zł

Dziś (2.05.) szpital przenosi na parter nowego budynku laboratorium, wkrótce potem pracownię endoskopową i tomografii komputerowej. Na parterze znajdzie się też szpitalna apteka. W sierpniu lub wrześniu w dobudowanym skrzydle pojawi się oddział dziecięcy, potem ginekologia.

– Wciąż brakuje nam  prawie 2 mln 200 tys. zł. Zwróciłam się do wszystkich gmin. Pomoc już obiecał starosta żagański. Czekamy na decyzje. Liczę na kolejne samorządy. Rozmawiamy też z firmami. Z tej strony również będzie wsparcie – zapewnia J. Dankiewicz.

Napisz komentarz »