REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Śnięte ryby w Kunicach

Opublikowano 26 kwietnia 2019, autor: Norbert Królik

Basen w Kunicach zatruty. Przy zbiorniku znaleziono ścieki, które mogą przedostawać się do wody. Wędkarze znajdują coraz więcej śniętych ryb.

Kilkadziesiąt kilogramów śniętych ryb wyłowił we wtorek (23.04) z dawnego basenu w żarskich Kunicach Zygmunt Gorzelańczyk, prezes koła PZW nr 2 w Żarach, opiekującego się stawem. 

– To były ryby różnych gatunków. Począwszy od płoci, przez liny, karpie, szczupaki i amury – wylicza prezes.

Podczas obchodu dookoła akwenu prezes natknął się na ścieki, które płynęły w stronę akwenu.

 – Mętna, śmierdząca woda wypływała z przepustu idącego pod al. Wojska Polskiego, biegnącą wzdłuż basenu. I płynęła w kierunku stawu – wyjaśnia Z. Gorzelańczyk.

 

WIOŚ pobrał próbki

Sprawą zainteresowała się Edyta Gajda, radna miejska, która powiadomiła Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze.

W czwartek (25.04) inspektorzy WIOŚ przyjechali do Żar i pobrali próbki wody ze stawu, a także próbki płynących ścieków. Wyniki będą znane za około tydzień. 

Urzędnicy ustalili już, kto wypuszcza ścieki. 

– Jeden z mieszkańców przyznał się, że od kilku tygodni ma awarię przydomowej oczyszczalni ścieków i ścieki pochodzą od niego. Zadeklarował też, że przyłączy się do miejskiej kanalizacji sanitarnej i zrezygnuje ze szwankującej oczyszczalni – mówi Daniel Babula, zastępca naczelnika wydziału infrastruktury i ochrony środowiska w żarskim Urzędzie Miasta.

 

Oko kamery

Tymczasem stawu i krzaków wokół niego pilnuje kilkanaście kamer, które zostały zainstalowane na lampach. Obraz obserwowany jest przez strażników miejskich. 

– Widzimy u nas w komendzie wędkarza, który łowi ryby – chwalił się w czwartek (25.04) Dariusz Milewski, komendant straży miejskiej, który przyjechał zobaczyć ścieki przy stawie.

Wędkarze wskazują jednak, że straży miejskiej na basenie nie ma, gdzie ludzie po imprezach zostawiają śmieci lub co gorsze wrzucają je do wody.  

Napisz komentarz »