REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Coraz więcej kremacji

Opublikowano 26 kwietnia 2019, autor: Norbert Królik

Już około 40 proc. pogrzebów na żarskim cmentarzu to pochówki prochów w urnach. Rocznie na dwóch żarskich cmentarzach jest chowanych około 400 osób, z czego około 40 na cmentarzu w Kunicach.

Na żarskim cmentarzu kończy się miejsce na pochówek, dlatego Urząd Miasta przyspiesza z budową nowych kwater. Jeszcze w tym roku powstaną trzy kwatery, na których będzie około 600 miejsc. Docelowo mają być zagospodarowane ponad 3 ha cmentarza, na których będzie około 2,5 tys. miejsc i 300 grobowców.

–  To powinno nas zabezpieczyć nas około 15 lat. Rozpoczęliśmy też działania zmierzające do przejęcia kolejnych 7 ha w kierunku torów – mówi Rafał Fularski, naczelnik wydziału infrastruktury w żarskim Urzędzie Miasta.

Można przez internet

W tym roku rozszerzono również możliwość wnoszenia opłat za miejsce na cmentarzu. Teraz można zrobić to przez internet, po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym z zarządcą cmentarza wysokości opłaty. Wysokość opłat ustala Rada Miasta. Istnieje także możliwość jednorazowego opłacenia okresu dłuższego niż 20 lat.

– Zdarzyło się, że dokonano opłaty od razu za 40 lat. Jeżeli ktoś chce, to może dowolnie zwielokrotnić okres 20 lat, za które jest pobierana opłata – mówi Artur Jankowiak z firmy Ava zarządzającej żarskim cmentarzem.

Kradną i niszczą

Jeżeli chodzi o problemy na żarskim cmentarzu, to zarządca zwraca uwagę na kradzieże.

– W ciągu pół roku złapaliśmy cztery osoby, które okradały groby. Zdarzają się również osoby dewastujące miejsca pochówku. W ostatnim czasie mamy problem z osobą, która wylewa roztopiony wosk na groby. Zamontowaliśmy już fotopułapki i myślę, że niedługo uda nam się zatrzymać tę osobę – mówi A. Jankowiak.

Nie wjedziesz

Problemem są również osoby wjeżdżające na cmentarz samochodami.

– Mieliśmy kilka potraceń na terenie cmentarza, wielokrotnie policjanci karali też wjeżdżających mandatami, ale to nie pomaga. W najbliższym czasie zostaną zamontowane w bramie blokady parkingowe, które uniemożliwią wjazd niepożądanym osobom – mówi przedstawiciel firmy Ava.

Napisz komentarz »