REKLAMA

Samorząd

Ktoś tu kręci

Opublikowano 26 kwietnia 2019, autor: Piotr Piotrowski

Wanda Winczaruk wyleciała z rady działającej przy żagańskim Muzeum Obozów Jenieckich.

Radę Muzeum tworzy siedem osób. To mieszkańcy miasta znający jego historię i wydający „Zeszyty Żagańskie”. Rada nadzoruje pracę muzeum, działa społecznie.

Na wczorajszej sesji Rady Miasta (25.04.) radni przegłosowali jej skład na nową kadencji. Są w niej wszyscy dotychczasowi członkowie, oprócz Wandy Winczaruk.

– Zostałam wycięta z listy chyba tylko z pobudek politycznych – mówi W. Winczaruk, która w ubiegłej kadencji była przewodniczącą Rady Miasta i startowała w wyborach z komitetu poprzedniego burmistrza, Daniela Marchewki – FZG Ludzi.

Teraz Winczaruk twierdzi, że spotkała ją za to kara.

– Lista nazwisk do usunięcia z przestrzeni publicznej miasta jest dość długa i powszechnie znana. Wycinanie zaczyna się od deklaracji burmistrza, która brzmi: „Jakoś nie widzę dalszej możliwości współpracy”. Kiedy to usłyszysz, pora szukać innej pracy – kwituje. – Wykreślono mnie w projekcie uchwały ze składu Rady Muzeum, a byłam w niej jedyną kobietą i to od początku jej istnienia, od 2005 roku.

 

Kto jest kłamczuszkiem?

A co na to władze miasta?

– To decyzja Marka Łazarza, dyrektora Muzeum Obozów Jenieckich, który przedstawił nam proponowany skład rady na nową kadencję – mówi wiceburmistrz Sebastian Kulesza.

Co innego mówi Marek Łazarz.

– Ja tylko przedstawiłem burmistrzowi listę. Pani Wanda również na niej była. Nie wiem, dlaczego ostatecznie jej zabrakło w projekcie uchwały, jaka trafiła do radnych. Jedyną osobą, której nie ująłem z poprzedniej kadencji, był świętej pamięci Marian Świątek – zapewnia dyrektor.

Gdy dopytujemy wiceburmistrza, czy aby nie skłamał, obarczając odpowiedzialnością dyrektora, odpowiada już mniej stanowczo.

– Szczerze powiem, nie wiem. Nie przeglądałem dokładnie tych nazwisk. Nikogo też nie wycinałem z listy – zmienia nieco wersję wiceburmistrz. – Pan dyrektor podkreślał jedynie, że ta rada nie pełni już takiej funkcji, jak kiedyś. Że skończyła się jej kadencja i trzeba radnym dać do zaopiniowania listę osób na kolejną.

Napisz komentarz »