REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Nowy cmentarz

Opublikowano 26 kwietnia 2019, autor: Piotr Piotrowski

Żagań przymierza się do budowy nowej nekropolii. Na starej, przy ul. Kożuchowskiej, zaczyna brakować miejsca na pochówki.

Miejsc na cmentarzu przy ul. Kożuchowskiej zabraknie za rok, może dwa. Obecnie jego administrator, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, ratuje się drugą nekropolią, przy ul. Piastowskiej. Tam, po rekultywacji terenu, jest miejsce na nowe pochówki, choć to za mało.

– W perspektywie dwóch lat, w Żaganiu skończą się miejsca na pochówek. Kończy się nam również miejsce w kolumbarium na urny z prochami. W przyszłości mają powstać jeszcze dwa takie segmenty – mówi Bogdan Fryze, dyrektor ZGM-u.

Obecnie urzędnicy rozmawiają z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa o przejęciu gruntów między ul. Graniczną a stacją paliw przy ul. Kożuchowskiej, pod nową nekropolię. Mowa o 20 hektarach. Ich atutem jest lokalizacja blisko starego cmentarza.

– Nie jest to doskonałe miejsce na pochówki, ale po wykonaniu opinii geodezyjnej i badaniach jakości gleby, uznaliśmy, że nadaje się do tego celu – mówi Roman Ciszewski, naczelnik wydziału gospodarki nieruchomościami w Urzędzie Miasta. – Rada Miasta już wyraziła zgodę na przejęcie gruntów, w tym części – odpłatnie. Cmentarz będzie budowany etapami. W miejscu najbardziej zaniżonym powstanie parking.

Napisz komentarz »