REKLAMA

Aktualności, Gospodarka

Oddzielą sport od kultury

Opublikowano 19 kwietnia 2019, autor: Piotr Piotrowski

Żagańska spółka Pałac Książęcy zostanie podzielona na dwie jednostki podległe burmistrzowi.

Reorganizacja spółki już trwa. Ma zakończyć się w wakacje.  Z Pałacu Książęcego zostanie wydzielona spółka Arena oraz Żagański Pałac Kultury. Ta pierwsza przejmie zobowiązania kredytowe, jakie PK ma wobec banków, z tytułu unijnego projektu na budowę krytego basenu i hostelu. A także szereg nieruchomości – począwszy od pływalni, hali, kortów tenisowych,  squasha, stadionu i hostelu na Arenie przy ul. Kochanowskiego, po basen przy ul. Niepodległości.  Przejmie też część pracowników likwidowanej spółki.

Z kolei Żagański Pałac Książęcy będzie miał w administracji budynek pałacu przy ul. Szprotawskiej wraz z tzw. domkiem portiera przy wejściu do niego, parkiem oraz hostelem Młynówka.

– Żagański Pałac Kultury przejmie również od Muzeum Obozów Jenieckich część Ratusza w Rynku wraz z pomieszczeniami, które w przyszłości mają być zaadaptowane na Muzeum Ziemi Żagańskiej – mówi burmistrz Andrzej Katarzyniec. – Póki co, wieżą ratuszowa wymaga ogromnych nakładów finansowych na remont, o które będziemy zabiegać z unijnych projektów.  W swoim zarządzie będzie również miał świeżo wyremontowany pałacyk przy ul. Jana Pawła II, do którego wróci Uniwersytet Trzeciego Wieku i w którym powstanie Klub Seniora.

 

Konkursy wkrótce

Burmistrz zapewnia, że reorganizacja wiąże się też ze zmianami w radzie nadzorczej Pałacu Książęcego. – Wszystkie te zmiany mają na celu usprawnienie funkcjonowania zarówno obiektów sportowych jak i kulturalnych – dodaje.

Na szefów nowych jednostek miasto ogłosi konkursy. W kuluarach wymienia się takie nazwiska jak m.in. Anna Mrowińska, była dyrektorka żagańskiego Centrum Kultury, obecnie szefowa Gminnego Centrum Kultury w Gościeszowicach, Henryk Dawidczyk, były prezes spółki Pałac Książęcy, likwidator szprotawskiego szpitala, a także dyrektor żagańskiego SP ZOZ czy Dariusz Kudła, nauczyciel wuefu, w przeszłości trener żagańskich piłkarzy ręcznych i były radny.

Dodajmy, że dotychczasowy prezes spółki Pałac Książęcy, Paweł Lóssa, sam złożył rezygnację ze stanowiska.

komentarze »
 1. Jurek 24 kwietnia 2019 10:37 - Odpowiedź

  Znowu powstanie dużo dobrze płatnych stanowisk w Radach Nadzorczych i Zarządach.
  Za wszystko zapłacą mieszkańcy.
  Uważam takie decyzje Burmistrza za niewłaściwe.

 2. SeaGoat 25 kwietnia 2019 14:02 - Odpowiedź

  @Jurek
  Zgadza się, stanowisk zaczyna brakować dla rodziny i dobrych znajomych więc trzeba stworzyć nową instytucję i ogłosić „konkursy” które są już z góry przsądzone

 3. mariusz 28 kwietnia 2019 10:07 - Odpowiedź

  …znów rozdawanie i mnożenie stanowisk za nasze pieniądze….dla swoich znajomych

 4. Mariola 29 kwietnia 2019 13:41 - Odpowiedź

  Może lokalna prasa sprawdzi czy jest nepotyzm w spólkach miejskich i Urzędach Żagania i Żar. Jeśli jest to proszę o publiczną informację na ten temat w prasie oraz internecie.

 5. SeaGoat 2 maja 2019 09:43 - Odpowiedź

  @Mariola

  Oczywiście że jest nepotyzm, bardzo dobrze byłoby gdyby lokalne media zainteresowały się tym problemem

Napisz komentarz »