REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Strajk nauczycieli

Opublikowano 19 kwietnia 2019, autor: jb

Nauczyciele strajkują już drugi tydzień. Większość szkół i przedszkoli nie prowadzi zajęć dla dzieci i młodzieży. Zagrożona jest organizacja matur, a nawet terminowe ukończenie szkoły przez maturzystów.

Uczniowie napisali już egzamin gimnazjalny i na koniec ósmej klasy. Na informację o tym, czy uda się przystąpić do matury, czeka młodzież z liceów i techników.

W niektórych szkołach średnich już w tym tygodniu powinny być rady pedagogiczne, które klasyfikują uczniów, co jest podstawą do wystawienia świadectwa i ukończenia szkoły 26.04. A to z kolei jest potrzebne, żeby w ogóle być dopuszczonym do matury.

Niektórzy rady w ogóle nie zwoływali.

– W szkole mam 35 nauczycieli. Żeby rada była ważna, musi ich przyjść 18. W tej chwili 16 nauczycieli jest na zwolnieniach lekarskich, razem z tymi, którzy strajkują, nie daje to szans zwołania skutecznej rady. Tłumaczyłem już pracownikom kuratorium, że skoro zwolnienia lekarskie większości kończą się w piątek, 19.04., to radę zwołuję na pierwszy możliwy termin, czyli wtorek, 23.04 – mówi Robert Nowaczyński, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach. – Nikt do tej pory nie dał jasnych wytycznych, co robić, jeżeli rady nie da się przeprowadzić.

W Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu rada klasyfikacyjna była zaplanowana na wtorek, 16.04.

– Skoro wszyscy nauczyciele strajkują, nie było komu na nią przyjść. Formalnie, samą radę zwołać możemy nawet w dniu zakończenia roku szkolnego, czyli 26 kwietnia – mówi dyrektor Zbigniew Stebelski.

 

Próbować do skutku

W środę (17.04.) zwołano radę w LO im. S. Banacha w Żaganiu.

– Przyszło kilkoro nauczycieli z tych, co nie strajkują. Jednak aby taka rada była ważna, potrzebne jest kworum. Nasza była nieważna. Kolejne posiedzenie zwołałem na środę, 24.04. – przyznaje dyrektor Mieczysław Śmieszek.

Rada klasyfikacyjna nieważna była też w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Żarach.

– Mieliśmy wyznaczony termin na 17.04., ale zabrakło osób. W tej chwili jedyne, co mogę zrobić, to powoływać radę w trybie nadzwyczajnym codziennie aż do 25.04. Może za którymś razem uda się ją przeprowadzić – przyznaje dyrektor Arleta Śniatecka.

– Radę mamy wyznaczoną na 24.04. Nie jestem w stanie przewidzieć, czy się odbędzie. Składy komisji egzaminacyjnych na matury mamy wyznaczone już dawno, ale też nie wiem, czy nauczyciele przystąpią konkretnego dnia do pracy. Do pilnowania uczniów podczas matur pisemnych może udałoby się kogoś znaleźć awaryjnie, ale do ustnych muszą być nauczyciele z uprawnieniami egzaminatora. Oficjalnie na piątek, 26.04., mamy zaplanowane uroczyste pożegnanie maturzystów z wręczaniem świadectw, choć na ten moment nauczyciele nie wystawili im jeszcze ocen, bo termin na to był do 10.04. – przyznaje dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żaganiu, Anna Król.

 

Nie dogadali się

Związkowcy z ZNP negocjowali z rządem przez kilka ostatnich tygodni. Bezskutecznie. Rozmowy z czwartku, 18.04., po raz kolejny zakończyły się niczym. Dotyczyły postulatów finansowych. Związkowcy domagali się 30-procentowej podwyżki pensji zasadniczej, której wypłacenie miałoby zostać podzielone na pięć rat. Rząd zaproponował podwyżki od września 2020 roku średnio o 250 zł dla nauczyciela dyplomowanego i wzrost pensum o 90 minut (2 godziny lekcyjne).

Obrady okrągłego stołu dotyczące zmian w oświacie mają odbyć się po świętach.

Manifestacja nauczycieli w Żaganiu zaplanowana jest na środę, 24.04.

– Nie zdążyliśmy w terminie złożyć dokumentów w Urzędzie Miasta, by taką manifestację zorganizować wcześniej. Nie składamy broni. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy w środę na plac Słowiański w Żaganiu od godz. 16:00 – mówi Zofia Zawadzka, prezes oddziału ZNP w Żaganiu.

Ministerstwo Edukacji Narodowej nie przewiduje żadnych zmian w kalendarzu szkolnym w związku ze strajkiem. – Zajęcia zakończą się 21 czerwca. Wakacje letnie potrwają od 22 czerwca do 31 sierpnia – informuje Biuro Prasowe MEN.

 

Napisz komentarz »