REKLAMA

Aktualności, Kultura, Oświata

Łęknica łączy

Opublikowano 19 kwietnia 2019, autor: Michalina Kozarowicz

W Łęknicy powstanie Centrum Edukacyjno-Kulturalne. Burmistrz Piotr Kuliniak podpisał umowę na dofinansowanie remontu starej stolarni, która zostanie zaadaptowana na ten cel.

W czwartek (11.04) w Parku Mużakowskim w Łęknicy odbyło się spotkanie burmistrza Piotra Kuliniaka z członkiem zarządu Województwa  Lubuskiego, Marcinem Jabłońskim, podczas którego podpisano umowę na realizację projektu Centrum Edukacyjno-Kulturalnego Geoparku Łuk Mużakowa.

Stara stolarnia

Centrum Edukacyjno-Kulturalne powstanie w starym budynku przemysłowym, który kiedyś był stolarnią.

– Po trzech latach prób, udało się nam wreszcie uzyskać wsparcie finansowe na realizację bardzo ważnego projektu, który zakłada remont dawnego budynku stolarni mieszczącego się przy ul. Kościuszki w Łęknicy – mówi P. Kuliniak. – Budynek po generalnym remoncie będzie pełnił funkcję Centrum Edukacyjno-Kulturalnego Geoparku Łuk Muzakowa. Dzięki środkom pozyskanym z RPO Lubuskie 2020, których wysokość wynosi 2,4 mln zł, zmienimy całkowicie wygląd i funkcje tego budynku. Całość projektu warta jest dokładnie 3 mln 188 tys. 430,82 zł. Wkrótce ogłosimy pierwsze przetargi na wykonanie tej inwestycji – wyjaśnia burmistrz.

Centrum Edukacyjno-Kulturalne

Centrum powstanie, aby zwiększyć liczbę mieszkańców regionu korzystających z dóbr dziedzictwa kulturowego, w które Łęknica jest bardzo bogata. Unikatowe zasoby przyrodniczo-kulturalne sprawiają, że region ten jest szczególnie cenny w skali Polski.

Centrum Edukacyjno-Kulturalne będzie oferować różne formy aktywności inspirowane  przemysłową historią Łęknicy, a także Parkiem Mużakowskim, Geoparkiem Łuk Mużakowa, Rezerwatem Przyrody Nad Młyńską Strugą.

W ramach projektu zaplanowano: adaptację i wyposażenie budynków poprzemysłowych, utworzenie parku naukowego i nowej oferty kulturalno-edukacyjnej w zakresie aktywnych atrakcji związanych z historią regionu, przemysłem górniczym, hutniczym i ceramicznym oraz tematyką kulturalno-przyrodniczą.

Dla nas

Obiekt w starej stolarni będzie gotowy do użytku już w 2020 roku.

– Projekt skierowany jest bezpośrednio do nas, czyli mieszkańców regionu – podkreśla P. Kuliniak. – Łęknica, dzięki swojemu położeniu i unikatowym zabytkom, jest swojego rodzaju centrum łączącym nasz region z niemieckimi sąsiadami. Kiedyś te ziemie były wspólne. Powstanie Centrum zapewni mieszkańcom Łęknicy i całego regionu dostęp do niepowtarzalnych i unikatowych zasobów – dodaje burmistrz.

Napisz komentarz »