REKLAMA

Polityka

Kto na europosła?

Opublikowano 12 kwietnia 2019, autor: Piotr Piotrowski

W najbliższych wyborach do Europarlamentu Polskę ma reprezentować 52 europosłów. Lubuskie ma szanse na dwa miejsca.

Gra warta świeczki! Europosłowe zarabiają więcej niż posłowie na Sejm RP. Ich wynagrodzenie to ponad 8 tys. euro. Plus ryczałt na utrzymanie biura, zwrot kosztów podróży, a po zakończeniu kadencji – odprawa i emerytura. Kandydaci z lubuskiego tworzą listy wspólnie z kolegami z zachodniopomorskiego, więc będzie ciężko. Mandaty z naszego okręgu – nr 13 – są tylko dwa. 

Którzy z lubuszan startują? Nr 3 na liście PiS jest pochodząca ze Wschowy Elżbieta Rafalska, obecnie minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Tuż za nią na liście jest zielonogórzanin, Jerzy Materna, poseł i były sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi. Dziesiąty na liście jest kolejny lubuszanin, pochodzący z Międzyrzecza Władysław Dajczak, senator, obecnie wojewoda lubuski. 

Dlaczego nie ma nikogo z powiatu żarskiego czy żagańskiego?

– To decyzja biura politycznego – kwituje Jerzy Bielawski, szef partii w powiecie żagańskim.

Spore szanse na mandat ma Elżbieta Polak, lubuszanka na liście Koalicji Europejskiej. Pochodząca z Małomic marszałek województwa lubuskiego jest 3. na liście.

– To kandydatka z ogromnym dorobkiem, wiedzą i doświadczeniem w samorządzie. Osiągnęła fenomenalny wynik w ostatnich wyborach do samorządu i ma duże szanse na kolejny sukces – mówi Waldemar Sługocki, senator PO, którego przedstawiciele wchodzą w skład Koalicji.

Z Konfederacji Korwin – Braun – Liroy jest tylko jeden lubuszanin. To Arkadiusz Piszczek, leśnik z Gubina. Na liście zajmie 8. miejsce. Z komitetu Wiosny Biedronia nr 1 na liście jest  Anita Kucharska-Dziedzic, prezes stowarzyszenia BABA, liderka Ruchu Miejskiego Zielona Góra, bezpartyjna. Nr 7 na liście jest Monika Drubkowska z Gorzowa Wielkopolskiego. Ostatnim lubuszaninem od Biedronia jest Jakub Ziółkowski z Gorzowa Wlkp., 10. na liście, przedsiębiorca, specjalista branży motoryzacyjnej i działacz społeczny.

Do 16 kwietnia pozostałe komitety mają czas na rejestrację list kandydatów.

Napisz komentarz »