REKLAMA

Gospodarka

Kasa z pośredniaka

Opublikowano 05 kwietnia 2019, autor: jb

Brak pieniędzy na założenie własnej firmy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żarach. Jest za to pula na wysłanie do pracy dłużników alimentacyjnych.

– Nie przyjmujemy już wniosków o dotacje na założenie własnej działalności – potwierdza Żaneta Wójcika, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP w Żarach. -Jeżeli dostaniemy dodatkowe pieniądze z rezerwy ministra na ten cel, to, oczywiście nadal będzie można starać się o dofinansowanie – dodaje.

W kasie PUP zostały za to jeszcze pieniądze na doposażenie miejsc pracy (na 7 miejsc), z których można wnioskować maksymalnie o 16 tys. zł. Z prac interwencyjnych może skorzystać jeszcze 35 osób, na staże skierować można 66 osób. Ze szkoleń indywidualnych, po których pracodawca zatrudni osobę bezrobotną, skorzystać mogę 73 osoby do 30 roku życia. Do rozdzielenia jest także jeszcze 5 bonów na zasiedlenie o wartości 5 tys. zł każdy. Cały czas także przyjmowane są wnioski dla pracowników i pracodawców w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Pierwszeństwo przy podziale tych pieniędzy mają osoby bez matury i np. ci, którzy przez 15 lat pracowali w warunkach szczególnych.

– Wnioski cały czas przyjmujemy na wszystkie formy pomocy, ale trzeba przyznać, że pieniążki nam się kurczą – mówi Halina Janowska, kierownik działu promocji zatrudnienia PUP w Żaganiu. I dodaje –  W poniedziałek, 8.04., rozpatrywać będziemy kolejne 20 wniosków o dotację na własną firmę i refundacje miejsc pracy. Wtedy już będziemy wiedzieć, czy na którąś z tych form trzeba będzie wstrzymać przyjmowanie wniosków.

W żagańskim PUP zostało jeszcze 90 tys. zł na szkolenia w ramach KFS.

– Nabór chętnych prowadzimy teraz do 15 kwietnia. Będziemy go ogłaszać stopniowo, aż do wyczerpania tej puli – dodaje H. Janowska. PUP dla 11 osób może też zaoferować bony na zasiedlenie.

 

Praca za długi

Żarski PUP otrzymał dodatkowe pieniądze na wysłanie do pracy dłużników. 

– Dostaliśmy łącznie 91 tys. 400 zł. 67 tys. 500 zł to kwota, którą przeznaczymy na aktywizację zawodową dłużników alimentacyjnych – tłumaczy Ż. Wójcicka.

Z tej puli wystarczy na wysłanie do pracy w ramach publicznych 10 osób. Kolejne 23 tys. 900 zł pójdą na staże dla 3 osób w Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa.

Napisz komentarz »