REKLAMA

Wasze sprawy

Mieszkańcy muszą mieć głos!

Opublikowano 05 kwietnia 2019, autor: Norbert Królik

Danuta Styś, przedsiębiorca i działacz społeczny, chce, żeby mieszkańcy mogli zabierać głos na sesji Rady Miasta w Żarach. Teraz nie mogą tego robić bez zgody przewodniczącego!

Z obecnie obowiązujących przepisów wynika, że przewodniczący Rady Miasta może mieszkańcowi udzielić głosu podczas sesji, jeżeli wystąpienie będzie dotyczyło tematu sesji. Ale zgodzić się nie musi.

Danuta Styś żąda zmian. Miała już sytuację, że Marian Popławski, przewodniczący Rady Miasta, nie chciał jej udzielić głosu podczas sesji. Zrobił to dopiero po interwencji i przegłosowaniu zgody na udzielenie głosu mieszkance przez innych radnych.

Nie udzielił głosu

Podobna sytuacja miała miejsce na marcowej (28.03) sesji, gdy głosowana była uchwała intencyjna dotycząca przejęcia zamku. Mieszkańcy przybyli na sesję i chcieli zabrać głos. M. Popławski nie udzielił im głosu, bo… nie zgłosili się do niego przed sesją i nie poinformowali, co i kiedy chcą powiedzieć.

– Skąd mieliśmy wiedzieć, że trzeba się zgłosić przed sesją, nikt nas o tym nie poinformował – mówili wyraźnie oburzeni mieszkańcy.

Chcą mieć głos

Żeby więcej do takich sytuacji nie dochodziło, D. Styś przygotowała petycję, pod którą już podpisało się około 300 osób, w tym 11 radnych: Robert Dziadul, Łukasz Matyjasek, Edyta Gajda, Piotr Czerwiński, Lucyna Grzybowicz, Anna Słodkowska, Marcin Grubizna, Jacek Stroynowski, Adrian Jaworski, Tadeusz Płóciennik i Arkadiusz Lis.

Zmiana w przepisach ma polegać na tym, że przewodniczący miałby być zobligowany do udzielenia głosu mieszkańcom. W końcu to oni wybrali radnych!

Napisz komentarz »