REKLAMA

Sport

Biegali nocą

Opublikowano 29 marca 2019, autor: Piotr Piotrowski

Ponad 600 osób pobiegło w nocnym 45. Crossie Żagańskim z okazji 75. rocznicy Wielkiej Ucieczki ze Stalagu Luft III.

Wśród nich była spora grupa żołnierzy brytyjskich RAF oraz US Army. Bieg główny, na ponad 10 km, po leśnych ostępach na terenie byłego obozu jenieckiego (w sobotę, 23.03.) wygrali: Dawid Klaybor (34. Brygada Kawalerii Pancernej z Żagania) i Brytyjka Emily Hutchinson (żołnierz Royal Air Force).

Wśród pań, w pierwszej dwudziestce nie zabrakło reprezentantów Żagania i Żar. Jako 7. metę przekroczyła Agnieszka Ostrowska (Chromik Run Team Żary), 10. była Urszula Romejko z BbL Żagań. Kolejne miejsca: 11. Kamila Bielak-Krzemińska, 13. Dorota Laskowska (obie – Żary), 14. Marta Rudak (BbL Żagań), 15. Katarzyna Sawicka (Żagań), 17. Karolina Zielonka, 20. Joanna Saniuk (obie – Żary). 

W rywalizacji panów 6. na mecie zameldował się Radosław Boniec (Żary), 11. był Marek Włudarski (Żary Runners), 12. Mariusz Ficygowski (Żary), 20. Janusz Fajger (34 BKPanc.).

W tym roku bieg główny poprzedziła  absolutna nowość – Cross Uciekiniera, czyli bieg z przeszkodami na 750 metrów, ściśle związany z historią Wielkiej Ucieczki. Start miał miejsce w replice baraku 104, potem uczestnicy biegli przez tunel Harry, czołgali się, ścigali się lasem, a na koniec mieli do zaliczenia skok przez skrzynię gimnastyczną. Wygrali Dawid Poklepa (Nowa Sól) oraz Agnieszka Kowal-Rohde (Żagań).

– Rewelacyjna zabawa, świetna sprawa – skwitował  Kevin Ermol, który do Żagania przyjechał specjalnie z USA. – Mój dziadek był jeńcem Stalagu Luft III, dziś jestem tu wraz z mamą, by uczcić 75. rocznicę Wielkiej Ucieczki. Gdy dowiedziałem się, że mogę jeszcze wystartować, to od razu zapisałem się na oba biegi.

Napisz komentarz »