REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Rąbią przy dworcu

Opublikowano 15 marca 2019, autor: Piotr Piotrowski

Zdrowe świerki, akacje, dęby i tuje wycina firma na zlecenie PKP w okolicy remontowanego dworca w Żaganiu. – To barbarzyństwo. Starosta jest hipokrytą. Z jednej strony organizuje pikniki zdrowia dla mieszkańców, z drugiej pozwala na wycinanie zielonych płuc miasta! – kwituje Jadwiga Jastrzębska.

Żaganianka, znana z obrony drzew i akcji „Bratek dla Żagania”, zadzwoniła do nas we wtorek, 12 marca. Zaalarmowała nas, że w rejonie dworca, przy ul. Kolejowej, trwa wycinka na masową skalę.

– Wycinane są zdrowe akacje, dęby i świerki. A razem z nimi masa innych mniejszych drzew – mówi J. Jastrzębska. – To barbarzyństwo! Starostwo wydaje pozwolenia na wycinanie drzew, chociaż wcale nikomu nie zagrają. Większość z nich była zdrowa. Drzewa przy ul. Kolejowej rosły przy nieczynnej linii, więc trudno mówić o poprawie widoczności dla maszynistów i bezpieczeństwie podróżnych. Mało tego, wycinka trwa w okresie lęgowym ptaków. Starosta jest hipokrytą. Z jednej strony organizuje pikniki zdrowia dla mieszkańców, z drugiej pozwala na wycinanie zielonych płuc miasta.

Starosta Henryk Janowicz tłumaczy, że wycinka drzew wiąże się z uporządkowaniem terenu wokół dworca PKP, którego rewitalizacja właśnie dobiega końca.

– Nie mogłem odmówić. Wniosek był uzasadnionym poprawą bezpieczeństwa podróżnych.  Wycinane drzewa to głównie samosiejki – zapewnia starosta.

 – Do starostwa wpłynęło w sumie 6 wniosków o wycinkę drzew w różnych rejonach powiatu – dodaje Piotr Pietraszkiewicz, naczelnik wydziału rolnictwa, ochrony środowiska i budownictwa w starostwie. 

Przypomnijmy, w najbliższych miesiącach na terenie powiatu żagańskiego wyciętych  zostanie w sumie około 50 tys. drzew. Wycinane są drzewa, które rosną w pasie 15 metrów od torów kolejowych.

Napisz komentarz »