REKLAMA

Praca

Dzielą kasę

Opublikowano 08 marca 2019, autor: jb

Do piątku, 15 marca, Powiatowy Urząd Pracy w Żaganiu przyjmuje wnioski na dofinansowywanie szkoleń dla pracowników. W żarskim PUP kończą się pieniądze na założenie własnej firmy.

– To już drugi nabór wniosków na szkolenia. Po pierwszym rozdysponowaliśmy 16 tys. zł, do podziału mamy jeszcze 120 tys. zł – mówi Halina Janowska, kierownik działu promocji zatrudnienia PUP w Żaganiu.

Przy szkoleniach oferta skierowana jest np. dla pracowników powyżej 45 roku życia, dla tych, którzy nie mają matury.

– Duże zainteresowanie mamy dotacjami na założenie własnej firmy i wnioskami od pracodawców na refundację poniesionych kosztów wyposażonych miejsc pracy. Od początku roku już pozytywne rozpatrzyliśmy 22  takie wnioski, a 12 nowych już czeka w kolejce. Jeżeli chodzi o prace interwencyjne, podpisaliśmy już umowy na 70 miejsc pracy, z 49 osobami podpisane są umowy na staże – wymienia H. Janowska. I dodaje: – Łącznie dla osób do 30 roku życia wydać możemy jeszcze 1 mln 200 tys. zł, a dla starszych 700 tys. zł.

W PUP przyjmowane są wnioski na pozostałe formy pomocy.

– Z 650 tys. zł na roboty publiczne wykorzystaliśmy już 590 tys. zł. Najczęściej są to oferty do sprzątania i porządkowania ulic zgłaszane nam przez gminy. W styczniu poprosiliśmy o aktualizację danych dłużników alimentacyjnych i już skierowaliśmy ponad 30 dłużników do takich prac, bez względu na ich wykształcenie – mówi H. Janowska.

PUP chce także dodatkowo milion złotych z ministerialnej rezerwy budżetowej.

– Chcemy się ubiegać jeszcze o pieniądze dla regionów z wysokim bezrobociem, bo choć rok zamknęliśmy z poziomem 9,3 procent bezrobocia, to nadal średnia dla województwa wynosi 5,8 procent – przyznaje H. Janowska. 

 

 Dla 10 firm

Powiatowy Urząd Pracy w Żarach na szkolenia wydał już 200 tys. zł.

– W puli mamy jeszcze 220 tys. zł – mówi Żaneta Wójcicka, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej PUP.

Wśród bezrobotnych dużym powodzeniem cieszyły się dotacje na założenie własnej firmy. W puli PUP zostało jeszcze 160 tys. zł dla 10 osób, które chciałby założyć własną działalność. 7 osób do 30 roku życia starać się może o 5 tys. zł w ramach bonów na zasiedlenie.

– Mamy jeszcze 590 tys. zł na staże, na które zostało 87 miejsc. W ramach prac interwencyjnych zostało 250 tys. zł dla 55 osób – wymienia Ż. Wójcicka.

PUP złożył już dwa wnioski o dodatkowe pieniądze.

– Chodzi o 23 tys. 900 zł na staże w Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa oraz 67 tys. 500 zł na aktywizację dłużników alimentacyjnych. W obu przypadkach czekamy na decyzję ministerstwa – dodaje Ż. Wójcicka.

Napisz komentarz »