REKLAMA

Wasze sprawy

Drogie śmieci

Opublikowano 08 marca 2019, autor: jb

Więcej za śmieci zapłacą mieszkańcy gminy Wymiarki. Podwyżki obowiązywać będą od kwietnia.

Radni nowe stawki zatwierdzili na sesji w piątek, 1 marca, ale nie byli jednomyślni.

Do tej pory mieszkańcy płacili 14,50 zł miesięcznie od osoby za śmieci segregowane i 19,50 zł za zmieszane.

Wójt Lech Miszewski zaproponował stawki w wysokości18 zł za śmieci segregowane i 24 zł za niesegregowane.

– Dlaczego nikt nam wcześniej nie dostarczył wyliczeń, żebyśmy mieli czas się nad tym zastanowić? Nie wiemy, jak w rozliczeniu zakończyliśmy poprzedni rok, jak wygląda ściągalności opłat – mówił radny Zbigniew Noskowicz.

– W poprzednim roku udało nam się z opłatami wyjść na zero. Ale już w styczniu musieliśmy z gminnego budżetu dołożyć ponad 2 tys. zł, choć ustawa na to nie pozwala. Podwyżki są nieuniknione – tłumaczył wójt. – Wzrosła opłata za przyjęcie jednej tony na wysypisku w Marszowie z 293 do 350 zł. Już niedługo, odpady segregowane, np. papier, będą musiały być przechowywane pod dachem, co wygeneruje kolejne koszty. W naszym przetargu na wywóz śmieci, Pekom też zaproponował stawkę o 9 tys. zł wyższą. Nie ma teraz możliwości, żeby śmieci były tańsze – przekonywał radnych L. Miszewski.

 – Mimo wszystko, podwyżka opłat za śmieci segregowane do 18 zł może wydać się mieszkańcom drastyczna i zniechęci do płacenia – dodał radny Edward Kowalów

Radny Jarosław Dulęba wyszedł z propozycją, by ruszyła akcja budowy kompostowników.

– Stopień segregacji mamy w gminie niezły. Rujnuje nas tak naprawdę tonaż wyrzucanych śmieci. Jeżeli ludzie widzą, że mają jeszcze wolne miejsce w kuble, to wyrzucają, co się da, żeby za puste nie płacić. Nie rozumieją tego, że jak śmieci będzie mniej, to wtedy będzie można mówić o jakichkolwiek obniżkach. Prosiłbym, żeby przyjąć zaproponowane przez nas stawki, bardzo dokładnie je liczyliśmy – przekonywał wójt.

Radni zatwierdzili podwyżki, ale zmienili stawki. Od kwietnia mieszkańcy płacić będą 17 zł od osoby, gdy rodzina śmieci segreguje i 25 zł od osoby, gdy wyrzuca wszystkie śmieci zmieszane.

Napisz komentarz »