REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Prezydent w Żaganiu

Opublikowano 08 marca 2019, autor: Piotr Piotrowski

Prezydent Andrzej Duda zawitał do Żagania. Na żagańskim poligonie podziwiał w akcji amerykańskie Abramsy i świętoszowskie Leopardy.

Poniedziałkowa (4.03.), blisko trzygodzinna wizyta w „pancernej stolicy Polski” była pierwszą z cyklu spotkań, z okazji 20-lecia rocznicy przystąpienia Polski do NATO.

 

Szybka lekcja historii

Przyjazd nie był przypadkowy, bo choć polski rząd zabrał żagańskiej brygadzie 119 Leopardów do Wesołej pod Warszawą, to w Żaganiu stacjonuje czwarta zmiana wojsk amerykańskich, tzw. Brygada Diabłów z Kansas, w ramach współpracy NATO. Obecnie jest tutaj ok. 200 żołnierzy USA w koszarach przy ul. Żarskiej oraz ok. 700 w obozowisku na pobliskich Karlikach. Będą służyć w Żaganiu oraz innych ośrodkach Polski i innych krajów Europy Wschodniej przez najbliższe dziewięć miesięcy.

Do Żagania przyjechał też minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Najpierw prezydent w asyście ministra i generałów złożył kwiaty przed pomnikiem gen. Maczka, na Skwerze Czołgisty, przy ul. Żarskiej, a następnie zwiedził Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych, gdzie zapoznał się z historią i tradycjami żołnierzy Czarnej Dywizji. Nasi włodarze, burmistrz Żagania, Andrzej Katarzyniec i starosta żagański, Henryk Janowicz długo czekali na przyjazd Dudy, stojąc na skwerze. Gdy już prezydent przyjechał, zostali ustawieni dość daleko od niego.

Marzenie się spełniło

Następnie Duda udał się na żagański poligon „Joanna”, gdzie obejrzał wspólne manewry około 250 żołnierzy polskich i amerykańskich. W zaaranżowanych ćwiczeniach swoją moc pokazały amerykańskie czołgi M1 A2 Abrams, a także wozy opancerzone M- 2 Bradley. Obok nich, świętoszowska brygada wystawiła swoje Leopardy 2A4 (żagańska Leopardów już nie ma, wyjechały rok temu, do Wesołej koło Warszawy). Oprócz tego zaprezentowano wyrzutnie typu langusta, goździk oraz kołowe transportery opancerzone rosomak. Prezydent przez lornetkę z dumą obserwował dynamiczny pokaz, po czym spotkał się z żołnierzami Czarnej Dywizji i USA.

– Bardzo się cieszę, że otwarcie obchodów 20-lecia Polski w NATO następuje tu, w Żaganiu, gdzie wspólnie się szkolą żołnierze polscy i amerykańscy – powiedział na poligonie prezydent A. Duda. – To jest coś, do czego dążyliśmy przez wiele lat i co kiedyś było marzeniem prezydenta Kaczyńskiego – żołnierze Polski i Stanów Zjednoczonych na polskiej ziemi, służący ramię w ramię. Pamiętam, jak w 2008 r. Lech Kaczyński powiedział do swoich najbliższych współpracowników, że ten moment, gdy w Polsce będą stacjonowały oddziały armii Stanów Zjednoczonych i w którym znajdzie się tu militarna infrastruktura amerykańska, będzie ostatecznym momentem pokazania światu, że tutaj już nie ma rosyjskiej strefy wpływów. 

Napisz komentarz »