REKLAMA

Aktualności, Gospodarka

Zamek do wzięcia

Opublikowano 22 lutego 2019, autor: bj

O tym, czy miasto przejmie żarski zamek od Marina Kwiatkowskiego i Jerzego Pietraka, poznańskich biznesmenów, rozmawiać będą mieszkańcy, urzędnicy, wojewódzka konserwator zabytków podczas spotkania w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w czwartek, 7.03.

Na razie w Ratuszu jest wniosek właścicieli z informacją, że chcą przekazać zamek.

– Nie było szczegółowych rozmów, na jakiej zasadzie i warunkach miałoby się to odbyć. Najpierw chcemy się skonsultować z mieszkańcami. Potem, gdyby była taka wola, będziemy rozmawiać o  szczegółach – mówi Patryk Faliński, wiceburmistrz.

Na nieco dalszym etapie pozostaje sprawa przejęcia parkingu przy al. Jana Pawła II, który przylega do zespołu pałacowo-zamkowego.

– Chcemy, by teren, na remont którego miasto poniosło nakłady, należał do miasta. Wciąż jednak rozmawiamy, w jakiej formie zostanie to załatwione z obecnymi właścicielami. Jedną z opcji jest przekazanie w zamian innej działki, ale na razie nie mamy ostatecznych ustaleń – zastrzega P. Faliński.

Tymczasem pozostaje kwestia zabytkowego budynku.

– Wiadomo, że zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego w zamku nie można prowadzić działalności komercyjnej. Ale może tam się znaleźć muzeum albo pałac ślubów – mówi J. Pietrak.

Dlatego obecni właściciele są zainteresowani, by miasto go przejęło. Na swoje barki wzięłoby wówczas jego utrzymanie i odrestaurowanie.

O biznesowym przeznaczeniu J. Pietrak mówi natomiast w odniesieniu do pałacu, który właściciele zamierzają pozostawić w swoich rękach.

– Myślimy o hotelu, ewentualnie o pasażu handlowym, które mogłyby funkcjonować razem – dodaje.

W tej chwili właściciele zabytku dopinają formalności związane ze zgodą na rozpoczęcie remontu elewacji frontowej i wstawianie okien w pałacu. Nie chcą mówić o nakładach, które muszą ponieść.

Koszty związane z remontem znacznie mniejszego zamku urzędnicy oceniają na miliony. Sam remont, z uwagi na jego skalę, może trwać nawet kilkanaście lat.

Napisz komentarz »