REKLAMA

Gospodarka

W Lubsku odetną prąd

Opublikowano 22 lutego 2019, autor: TR

Pół miliona złotych brakuje gminie Lubsko na zapłatę za oświetlanie uliczne. Jeżeli do końca marca pieniądze się nie znajdą, lampy zostaną wyłączone.

„Trup z szafy” wypadł w poniedziałek, 18 lutego, kiedy do Lubska przyjechali szefowie spółki energetycznej zajmującej się dostarczeniem prądu do lubskich latarni ulicznych.

– Mamy sytuację kryzysową. Budżet na 2019 roku zakłada, że na oświetlenie mamy 250 tys. zł, a rok wcześniej było to 400 tys. zł. Okazało się jednak, że z tych 250 tys. zł aż 150 tys. zł trzeba zapłacić za zeszłoroczne zaległości. Poza tym, w 2015 roku został podpisany aneks na zapłatę za modernizację oświetlenia na kwotę 350 tys. zł. Te pieniądze miały być zapłacone w 2019 roku. Ktoś o tym zapomniał, układając budżet na ten rok, ponieważ tych pieniędzy, a to w sumie 500 tys. zł, nie mamy i nie mamy skąd wziąć. Kredytu nie dostaniemy ? wyjaśnił radnym z komisji rolnictwa w środę 20 lutego, burmistrz Janusz Dudojć.

Okazało się, że inne dokumenty ma gmina, a inne dostawca prądu.

– U nas w gminie jest aneks, ale tylko zmieniający nazwę spółki, natomiast druga strona ma do tego załącznik ze zmianą harmonogramu i jest to dokument podpisany przez skarbnika i poprzedniego burmistrza. Faktem jest, że zaczęliśmy spłacać modernizację oświetlenia o 10 miesięcy później, ale byliśmy przekonani, że spłata ma trwać do października 2018 roku, po około 30 tys. zł miesięcznie, a teraz okazuje się, że aż do sierpnia tego roku. Oświetlenie jest zadaniem własnym gminy, a my nie mamy tego w budżecie ? wyjaśnił naczelnik wydziału inwestycji i gospodarki komunalnej Kamil Zakrzewski.

– Na spotkaniu z dostawcą prądu wynegocjowaliśmy, że w marcu postaramy się znaleźć pieniądze w budżecie. Jeżeli nie, to możemy się liczyć z pozwem sądowym o zapłatę, a dodatkowo, od kwietnia latarnie uliczne w Lubsku zostaną wyłączone przez dostawcę prądu, żeby nie generować strat ? poinformował radnych K. Zakrzewski.

Brakujące pół miliona złotych ma być tematem wspólnego posiedzenia komisji, na którym radni i burmistrz będą decydować, skąd zabrać pieniądze, żeby zapłacić za światło.

Napisz komentarz »