REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Nauczyciele szykują strajk

Opublikowano 22 lutego 2019, autor: Piotr Piotrowski

Oflagowane szkoły i przedszkola, spór zbiorowy nauczycieli z dyrekcjami. Pracownicy żagańskich placówek oświaty szykują się do ogólnopolskiego strajku. Żądają podwyżek i lepszych warunków pracy.

Pracownicy zrzeszeni w Związku Nauczycielstwa Polskiego, obecnie są w sporze zbiorowym ze swoimi pracodawcami.

– Zaczęliśmy od oflagowania szkół i przedszkoli, obecnie kończymy tzw. spór zbiorowy z ich dyrekcjami – informuje Zofia Zawadzka, prezes ZNP w powiecie żagańskim.  – Przedstawiliśmy im nasze żądania, ale oczywiście, pracodawcy  nie są w stanie ich spełnić. Przede wszystkim – 1000 zł podwyżki dla każdego z pracowników.  To oczywiście kwota wywoławcza, do negocjacji.

Dyrektorzy tłumaczą, że nie mają takich pieniędzy w budżetach, dlatego kolejnym etapem, w marcu będą referenda w poszczególnych placówkach oświatowych. Pracownicy szkół i przedszkoli zdecydują, czy chcą strajkować, czy nie. Termin strajku ogólnopolskiego będzie znamy 4 marca. Tego dnia prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz  ma zdradzić szczegóły protestu.

Solidarność w natarciu

Do strajku szykują się też nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni żagańskich placówek, zrzeszonych w drugim związku – NSZZ „Solidarność”.

– Żądamy podwyżki dla nauczycieli minimum 650 zł, z wyrównaniem od stycznia 2019 roku oraz likwidacji bezpłatnych zastępstw i zapewnienie funduszy na zajęcia pozalekcyjne prowadzone przez nauczycieli  – informuje Julia Twardosz, przewodniczącą żagańskiego koła międzyzakładowej komisji oświaty i wychowania NSZZ Solidarność i zarazem pracownik SP nr 5. – Inne postulaty to usunięcie niekorzystnych zmian w przepisach dotyczących oceny pracy i awansu zawodowego nauczycieli. M.in. usunięcie zapisu dotyczącego zatrudnienia nauczycieli na umowy terminowe, podwyżki dla pracowników administracji  i obsługi w szkołach, poprzez wyłączenie dodatku przysługującego za staż pracy z płacy minimalnej.

Żagańskie szkoły i przedszkola zostały już oflagowane przez „Solidarność”,  obecnie jej członkowie powołali sztab  protestacyjno – strajkowy i szykują się do sporu zbiorowego z dyrekcjami szkół i przedszkoli.

– Strajk w ramach ogólnopolskiej akcji planujemy na 15 kwietnia. – dodaje Twardosz.

Napisz komentarz »