REKLAMA

Gospodarka

Żagań zapłaci kary i straci kasę?

Opublikowano 22 lutego 2019, autor: Piotr Piotrowski

Cztery przetargi na remont elewacji, kominów oraz fontann żagańskiego pałacu zakończyły się fiaskiem. Jeśli w tym roku miasto nie wykona inwestycji, straci unijną dotację i zapłaci kary finansowe.

Na przemurowanie grożących zawaleniem pałacowych kominów, a także restaurację dekoracji tynkarskich i elewacji zabytku Żagań otrzymał unijne fundusze.

Sześć kominów ma być gruntownie wyremontowanych, na kolejnych 10 naprawione mają zostać czapy. Część z nich, aby nie spadły nikomu na głowę, zabezpieczono specjalnymi siatkami. Następnym etapem będzie naprawa elewacji – wzmocnienie tynków, renowacja popękanych fragmentów sztukaterii. Zamontowane zostaną kosze zlewowe i nowe rury spustowe.

Miasto ma na ten cel 1 mln 208 tys. zł, ale w czterech przetargach jedyna firma, jak spełniła wymogi, zażądała za prace dużo więcej, bo ok. 1 mln 700 tys. zł. Przetargi zostały unieważnione.

– Musimy do końca roku wykorzystać środki unijne na elewacje i kominy, ponieważ możemy zostać ukarani przez Lubuskiego Konserwatora Zabytków. Taka sama sytuacja dotyczy renowacji fontann pałacowych, na które miasto również unieważniło przetargi z powodu braku chętnych – mówi Bartosz Irydjan, miejski konserwator zabytków.

Piąty przetarg w toku

Z jednej strony groźba utraty unijnej dotacji, z drugiej strony – kary finansowe.

– Lubuski Konserwator Zabytków nałożył na miasto decyzję o naprawie elewacji od strony dziedzińca, która została zniszczona w wyniku remontu dachu w 2013 roku. Ściany są zawilgocone, odpadają tynki, niektóre maszkarony zostały uszkodzone – mówi Paweł Lóssa, prezes spółki Pałac Książęcy. – Trwa piąty przetarg na to zadanie. Do 25 lutego firmy mogą składać swoje oferty. Liczymy, że piąte podejście zakończy się sukcesem.

Jeśli i tym razem postępowanie zakończy się fiaskiem, władze miasta będą musiały się zastanowić, czy dołożyć brakującą kwotę, czy liczyć się z karami finansowymi i utratą unijnej dotacji. Do tematu wrócimy.

Napisz komentarz »