REKLAMA

Polityka

Diety po nowemu

Opublikowano 22 lutego 2019, autor: jb

Stałe miesięczne diety otrzymywać będą radni z gminy Iłowa od marca.

Nowe stawki przyjęli bez dyskusji podczas sesji we wtorek, 19.02.

Od 11 lat radni płacone mieli za każdy udział w sesji i komisji rady. Stałą dietę miał tylko przewodniczący, który otrzymywał 1 tys. 247 zł miesięcznie. Pozostali radni mieli naliczaną dietę na podstawie obecności. Stawki były różne, m.in. w zależności od tego, w jakiej komisji zasiadali. Za jednorazowe posiedzenie można było otrzymać dietę w przedziale 109-135 zł. Gdy radni nie brali udziału w posiedzeniach, pieniędzy nie dostawali.

Teraz stałą kwotę co miesiąc otrzymają wszyscy. Nowa stawka przewodniczącego Mirosława Wdowiaka wyniesie 1 tys. 342 zł. Wiceprzewodniczący Maria Żołnowska i Artur Mutwil otrzymają dietę w wysokości 698 zł. Na konta przewodniczących komisji Ilony Krawczyk i Fryderyka Roszaka wpływać będzie po 671 zł miesięcznie, a sekretarzy komisji – 644 zł. Jeżeli ktoś jest jednocześnie w zarządzie rady i przewodniczącym komisji otrzymuje jedną dietę. Szeregowy radny otrzyma co miesiąc 617 zł. Za każdą nieusprawiedliwioną nieobecność na posiedzeniu radnemu potrącane będzie 20 procent przysługującej mu diety.

– Nie można mówić o typowej podwyżce, bo bywały miesiące, gdzie przy dużej liczbie posiedzeń radni otrzymywali łącznie więcej pieniędzy miesięcznie. Sprawa diet w gminie nie była regulowana od 2008 roku. Teraz łatwiej będzie nam zaplanować w budżecie pulę przewidzianą na wypłaty dla radnych – tłumaczy sekretarz miasta, Aldona Slipaczek-Jurek.

Wyliczono, że po zmianach, w tegorocznym budżecie potrzeba będzie jeszcze 34 tys. 651 zł na diety dla radnych.

Nowy sposób naliczania diet został przez radnych przyjęty jednomyślnie.

Napisz komentarz »