REKLAMA

Aktualności, Gospodarka

Ratusz się sypie!

Opublikowano 22 lutego 2019, autor: Piotr Piotrowski

Oberwało się miejskiemu konserwatorowi zabytków od żagańskich radnych. Wytknęli mu, że wieża ratuszowa w Żaganiu jest w coraz gorszym stanie i grozi zawaleniem.

O tym, że Najwyższa Izba Kontroli alarmowała, że wieża ratuszowa w Żaganiu stwarza bezpośrednie niebezpieczeństwo dla życia ludzkiego, pisaliśmy już… trzy lata temu. Kontrolerzy wykazali, że stropy drewniane są częściowo zniszczone, są ubytki tynku na spękanych i zawilgoconych kolumnach. Do tego zniszczone i spróchniałe elementy konstrukcyjne stropu i kolumny, które w każdej chwili grożą zawaleniem. O sprawie NIK powiadomił Lubuskiego Konserwatora Zabytków. Od tego czasu miasto nie zrobiło nic, aby zadbać o bezpieczeństwo przechodniów.

Na komisji gospodarki (18.02.) raport ze swojej pracy przedstawił radnym miejski konserwator zabytków, Bartosz Irydjan.  – Dlaczego konserwator doprowadził do dewastacji tej wieży ratuszowej? – pytali radni. – Kawałki tynków lecą ludziom na głowy.

– Wieża ratuszowa była przedmiotem wielokrotnych kontroli Lubuskiego Konserwatora Zabytków. Obiekt został zabezpieczony na tyle, na ile stać miasto – odparł Irydjan. – Nie sztuka wypudrować elewację, trzeba ją zmodernizować, w oparciu o fundusze zewnętrzne. Możemy je pozyskać np. na adaptację pomieszczeń ratusza na Muzeum Żagania czy Izbę Pamięci.

Marek Łazarz, dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich, które opiekuje się wieżą ratuszową, zapewnia, że planuje złożyć wniosek o dofinansowanie unijne albo rządowe na modernizację wieży a także remont największej sali w Ratuszu i otwarcie w niej Izby Regionalnej i Muzeum Historii Miasta. Gromadzone byłyby tam pamiątki z dziejów regionu i Żagania.

Urzędnicy póki co, zabezpieczyli ją doraźnie – za 20 tys. zł okryli siatką odpadający tynk i zniszczone stropy.  Czy to wystarczy, aby spacerującym w Rynku mieszkańcom tynk nie spadł na głowę?

Napisz komentarz »