REKLAMA

Zdrowie

Nie podawaj tych leków dziecku!

Opublikowano 15 lutego 2019, autor: jb

Jeżeli masz w domu syrop Fosidal albo Pulneo, nie podawaj go swojemu dziecku! Sprzedaż tych leków wstrzymano aż do odwołania. A to dlatego, że zawierają składnik, który może mieć więcej działań szkodliwych na organizm niż korzystnych.

Decyzję o wstrzymaniu sprzedaży Główny Inspektorat Farmaceutyczny ogłosił w poniedziałek, 11 lutego.

Nie kupimy teraz wszystkich serii, smaków i wielkości syropów Pulneo, Fosidal, tabletek i syropu Eurespal oraz syropów Fesnopagal, Eurefin i Elofen.

Wszystkie przepisywane były najczęściej przy leczeniu kaszlu, chorób górnych dróg oddechowych. Oprócz Euraspalu, były dostępne bez recepty.

– Fosidal i Pulneo to jedne z popularniejszych syropów dla dzieci. Od dwóch lat można je kupić bez recepty. Teraz na zakup nie pozwoli nawet komputer w aptece, bo sprzedaż jest zablokowana. Jeżeli mamy takie leki w domu, zgodnie z zaleceniami, nie możemy ich podawać chorym. Sama nawet w prywatnych rozmowach mówiłam znajomym, że takie są najnowsze zalecenia – mówi Beata Bahar, technik farmacji z Żagania.

Wszystkie wymienione leki zawierają składnik – fenspiryd. Główny Inspektorat Farmaceutyczny zakazał ich sprzedaży, bo z ostatnio otrzymanych badań nieklinicznych wynika, że zażywanie tego składnika może mieć więcej działań szkodliwych na organizm niż korzystnych.

Leki na razie wycofano z obrotu, więc nie znajdziemy ich nawet na półce w aptece. Główny Inspektorat Farmaceutyczny zarządził ponowną ocenę leków z fenispirydem.

Napisz komentarz »