REKLAMA

Aktualności, Gospodarka

Wyburzą starą szkołę

Opublikowano 15 lutego 2019, autor: bj

Buldożery i koparki wkrótce się pojawią przy ul. Zapolskiej w Żarach. Dawny budynek Szkoły Podstawowej nr 2 zostanie wyburzony.

Około 800 tys. zł Urząd Miasta chciał zainkasować za budynek dawnej Szkoły Podstawowej nr 2. Za taką kwotę był wystawiony na przetargu. Nie znalazł się ani jeden chętny, a budynek niszczał. Teraz miasto chce go rozebrać, żeby odzyskać grunt. Zajmie się tym Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, który już się przymierza do rozbiórki. Pismo w tej sprawie wpłynęło do Starostwa Powiatowego.

Budynek pierwotnie był hotelem robotniczym, potem został przekwalifikowany na szkołę. W 2014 r. Dwójka przeniosła się do nowej siedziby. A opuszczony budynek był dewastowany przez wandali, niszczał bez ogrzewania i wietrzenia, a nawet się palił. Teraz, jak wynika ze szczegółowego opisu stanu technicznego, nadaje się tylko do wyburzenia, bo koszty remontu byłyby zbyt duże.

Działka za parking

Wiadomo, że teren przy ul. Zapolskiej może zmienić właściciela, bo jest jedną z działek, którymi interesują się właściciele zespołu pałacowo-zamkowego i przyległego do niego parkingu przy al. Jana Pawła II. W zamian mieliby oddać swój parking.

– Mogę poinformować, że kwestia wycen działek dotyczy przejęcia parkingu, który jest dzierżawiony od lat, czyli od czasu, gdy burmistrzem miasta był Roman Pogorzelec. Wówczas została podpisana umowa, że dzierżawa wynosi 1 zł. Ale ten temat jest problematyczny. Właściciele podnieśli swego czasu opłatę z 1 zł do ponad 150 tys. zł. Proces w tej sprawie trwał 2 lata. Wyrok jest korzystny dla miasta, bo kwota 1 zł pozostała. W tej chwili nasze rozmowy ograniczają się do tego, na jakich warunkach można przejąć parking. Co do przejęcia zamku – na razie nie prowadzimy negocjacji. Wcześniej zapewne będą konieczne szersze konsultacje społeczne – mówi Patryk Faliński, wiceburmistrz.

ZGM ogłosił przetarg na wykonanie prac rozbiórkowych. Termin składania ofert upływa dzisiaj, 15.02.

Napisz komentarz »