REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Drzewa znikają z parku

Opublikowano 15 lutego 2019, autor: Michalina Kozarowicz

We wtorek, 12.02., w parku przy alei Jana Pawła II rozpoczęła się wycinka. Pod topór w sumie pójdzie 96 drzew.

Choć mieszkańcy Żar, ekolodzy, przedstawiciele fundacji Eko-Lubusz i partii Zieloni robili, co mogli, by do wycinki nie dopuścić, ich działania przyniosły tylko częściowe rezultaty. Ostatecznie z kilkuset planowanych do wycinki drzew, pod topór przeznaczono 96. Kilkanaście z nich padło już we wtorek, 12.02.

– To bardzo przykre, że rozpoczęła się wycinka – mówi Urszula Galicka z partii Zieloni. – Bo przecież każde drzewo to zielone płuco – dodaje.

Bitwa o drzewa

Wokół remontu parku przy alei Jana Pawła II od początku mnożyły się kontrowersje. Mieszkańcy byli przeciwni zarówno wycince drzew, jak i budowie stawu, po którym będzie można pływać kajakami. W parku odbyło się spotkanie mieszkańców z przedstawicielami miasta, podczas którego rozmawiano o planach wycinki. Mieszkańcy mieli wtedy okazję zgłosić swoje zastrzeżenia.

Wart miliony

Remont parku przy alei Jana Pawła II kosztuje 6 mln 850 tys. zł. Zadaniem firmy Kreator, która jest wykonawcą inwestycji, jest m.in. usunięcie i pielęgnacja drzew, prace ziemne, sadzenie roślin, wykonanie pergoli, budowa altany przy stawie, schodów, renowacja Błękitnej Bramy i budowa bramy parkowej. Do tego odbudowa stawu, budowa drogi, monitoring, drenaż i odbudowa Domku Winnego. Podczas projektowania parku wymyślono, żeby stylistyką nawiązywał do już wyremontowanej części, w której są spacerowe alejki, a kwiaty rosną w równych szeregach.

Napisz komentarz »