REKLAMA

Kultura, Oświata

Konkurs na kulturę

Opublikowano 15 lutego 2019, autor: Norbert Królik

Stowarzyszenie Żaranin dostało 44 tys. zł dotacji na przeprowadzenie dwóch projektów w mieście. To prawie 40 procent wszystkich pieniędzy przeznaczonych na kulturę, edukację i turystykę w ramach rozstrzygniętego przez Urząd Miasta w Zarach konkursu dla organizacji pozarządowych.

120 tys. zł rozdzielili żarscy urzędnicy w konkursie dla stowarzyszeń na kulturę, turystykę i naukę. 

 Najwięcej pieniędzy, bo 44 tys. zł dostało stowarzyszenie Żaranin, które za te pieniądze poprowadzi zajęcia dodatkowe, dla mieszkańców Żar w ramach programu We love Żary oraz zorganizuje festiwal Dzieci i Młodzieży, Tęczowe piosenki z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Byłym prezesem Żaranina, a obecnie jego menedżerem jest Łukasz Matyjasek, wiceprzewodniczący Rady Miasta. 

Aktywni

Inne stowarzyszenia nie miały tyle szczęścia i muszą się zadowolić dużo niższymi dotacjami.

Harcerze z ZHP zgłosili do konkursu 5 projektów, ale pieniądze dostali na 4 na łączną kwotę 9 tys. 100 zł. 

PTTK będzie realizował dwa projekty, a łączne dofinansowanie wyniesie 7 tys. 750 zł.

– Tydzień seniora to impreza parodniowa organizowana przez nas już po raz trzeci – mówi Elżbieta Łobacz-Bącal z żarskiego PTTK. 

 Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów przeprowadzi Wojewódzki Przegląd Piosenki Ludowej i zorganizuje Obchody Dni Seniora. Dofinansowanie do tych dwóch imprez wyniesie 9 tys. zł. 

PCK zorganizuje happening z okazji 100-lecia PCK, bal seniora i przeprowadzi konkurs wiedzy o Czerwonym Krzyżu. Dostał na to 5 tys. 500 zł. 

Klub Motocyklowy Orzeł na festyn rodzinny „Motokrew” dostał 4 tys. zł.

A Towarzystwo Upiększania Miasta na Jarmark Miodu i Wina – 11 tys. zł. 

Nowością w tym roku ma być oferta przedstawiona przez Fundację F-XXI z Sieniawy Żarskiej, która proponuje zabawę klockami Lego. Na ten cel fundacja dostała 4 tys. 700 zł.

Obchody Dnia Żołnierza zorganizowane będą przez Stowarzyszenie 42 Pułku Zmechanizowanego i 11 Brygady Zmechanizowanej i będą kosztować 5 tys. zł.

Stowarzyszenie Radość Życia dostało na Radosny teatr 3 tys. 500 zł.

A Stowarzyszenie Aktywny Senior 3 tys. zł na polsko-niemieckie spotkanie seniorów.

– W ramach projektu spotkają się polscy i niemieccy seniorzy, by pokazać swój świat oczami artystycznymi – mówi Daniela Giecold, ze stowarzyszenia Aktywny Senior. 

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci na dwa projekty dostało 5 tys. 775 zł.

Stowarzyszenie Dwukropek na projekt Wiedza bez peselu dostał 5 tys. zł.

A Fundacja Pomocy Dzieciom SI-gma – 2 tys zł na atrakcyjne zajęcia z fizyki.

 Na 800 zł może liczyć Polski Związek Głuchych, który zorganizuje Obchody Międzynarodowego Dnia Głuchego.

Łącznie z kasy miasta dofinansowanych zostało 25 projektów. Trzy projekty złożone przez Żaranina, ZHP i Klub Karate Kontra nie dostały pieniędzy.

Bez konkursu

Na dofinansowanie z kasy miasta może liczyć za to Żarski Klub Sportów Walki, którego prezesem jest Dawid Polok, radny miejski. Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz Żar uznał, że zasadne jest przyznanie klubowi 7 tys. 200 zł bez konkursu na organizację Mistrzostw dzieci i kadetów w Muaythai.

Napisz komentarz »